Türkiye'de belediyelerin mali yapısı (gelir ve giderleri)
- Tez No: 113088
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Cumhuriyetin ilanından bu yana, Ülkemizde belediyelerin sayısı nüfus artışıyla doğru orantılı olarak artış göstermiştir. Kentsel nüfusun büyük bir hızla artması sonucunda, kentsel hizmetlerde çeşitlenme ve çözümlenememe gibi sorunlarla karşılaşılmıştır. Yerel ihtiyaçların görülebilmesi için hızla kurulan belediyeler, sadece kurulmakla kalmış, gerçek anlamda yerel düzeyde hizmet verememişledir. Belediyelerin sayısındaki artış, belediyeler arasında yeni bir düzenlemeyi gerekli kılmıştır. Bunun sonucu olarak 1984 yılında üç büyük kentimizde ( İstanbul, Ankara, İzmir )“ Büyükşehir ”uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulamanın kapsamı sonraki yıllarda genişletilmiş ve büyükşehir kapsamına alınan illerin sayısı artmıştır. Belediyelerin sayısında ve büyüklüklerindeki hızlı artış, doğal olarak kentsel sorunlarında artmasına yol açmıştır. Kentsel sorunların -çözümlenebilmesi için belediyelerin maddi olanaklarının da artış göstermesi gerekmektedir. Ancak, gerek yasal düzenlemeler gerekse 1980 sonrasındaki ekonomik gelişmeler belediyeleri içinden çıkılamaz ekonomik sorunlarla karşı karşıya getirmiştir. Belediyelerin mali durumunu düzenleyen yasalardaki eksiklikler ve rasyonel olmayan uygulamalar, karşılaşılan mali sorunların aşılmasına engel olmaktadır. Bu sorunların aşılabilmesi için, merkezi yönetimin hızlı bir şekilde çağdaş yasal düzenlemeleri gerçekleştirmesi ve siyasi kayırmalardan uzak durması gereği karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The number of the municipalities in our country has increased directly proportional to the increase in population, since the republic has established. As a result of rapid increase in the urban population, incidents like variation and lack of solutionary studies in urbanization occured. The municipalities that have been formed in a hasty manner to satisfy the local expectations have just been able to solve the local problems. The increase in the number of municipalities upheld a new organization among the municipalities due to their capacity. As a result of this recssity, the concept of metropolitan municipality was begun to be applied in three metropols ( İstanbul, Ankara, Izmir ) in 1984. Subsequently the scope of this application has been extended and the number of provinces regarded as metropolitan municipality has increased. Rapid increase in the number and the extend of municipalities naturally caused an.increase in the malters of urbanization. It is necessary for the resolution of these problems to have a distinctive extention in the financial nesources of municipalities. However, both local applications and the economic process after 1 980, have faced them with insoluble financial matters. Lack of legal counterpats in the legislation of financial matters and irrtional applications restrict the attitudes of solving these problems. In order to cope with them, it is necesary to admit the fact that the central goverment should supply a contcuporary legal system as soon as possible and stop compensating polical backing.