Güneydoğu Anadolu bölgesinin ekonomik yapısı
- Tez No: 113105
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bölgeler arası fark, bir bölgenin diğer bir bölgeye nazaran daha fazla geliştiğinden kaynaklanmaktadır. Bu fark, temelde bölgelerin tarım,ekonomik,endüstri,teknoloji ve iş gücü istihdamları ivmelerinin faklılığından doğmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi de bu ivmenin alt bölümünde kalmış ve kalkınmışlık düzeyi alt seviyelerde seyreden bölgelerimizin başında gelmektedir. Turizm yer altı ve yerüstü kaynaklarının bakımından yeterli miktarda potansiyeli olmasına rağmen devletin istenilen ölçüde ilgi göstermemesinden dolayı bölge gelişmişlik düzeyi bakımından istenilen seviyelere ulaşamamıştır. Bu eksikliği gidermek için devlet Güneydoğu Anadolu Projesi kısaca G.AP projesini uygulamaya koymuş ve uygulamaya konulan bölgesel kalkınma planlarının en iddiallerindendir. Projenin devreye girmesi ile bölge canlanacağı gibi ülkemizi 21.YY'la taşıyacak geniş tabanlı bir projedir. Böylesi dehasal bir proje ekonomik ve sosyal sonuçları bakımından yöreye fayda sağlayacaktır. Proje bölge insanına vasıf kazandırma yanın da istihdam sorununu çözümüne katkıda bulunacaktır. Yer altı ve yerüstü kaynakları zenginlikleri ve mevcut altyapısına rağmen bölge ekonomik bakımdan bir gelişme kaydedememiştir. Ekonomik açıdan bu geri kalmışlık bölge için sorun yumağı haline gelmiştir. Bu sorunların çözümü için alternatif çözümler üretmek gerekmektedir. Tabiki GAP projesi bu çözüm önerilerin başında gelmesi ile yeni çözümler getirilmesi gerektiği aşikardır. Bu aşamada ekonomik formların paraleli olan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ekonomik yapısı tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Bu vesile ile tezin hazırlanmasında yardımlarını esirgemeyen sayın Hocam Prof.Dr. Zeki SEZER ve tezin oluşturulmasında yardımlarını esirgemeyen dostlarıma teşekkürlerimi borç bilir; Saygılarımı sunarım Süleyman KAYA
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The difference off interegional depends one regions development more than the other. This difference originates from the region's agriculture, economi, industry technologi and emptying off workforces acceleration. Güneydoğu Anadolu region was under this acceleration and is the top region off undeveloping regions. Although having enough potential off tounsm and subsurface sources.development level has not reach requned level, because goverment didn't pay more attention. Goverment has applied Güneydoğu Anadolu Projet which is the most pretentious development project, in orderto remove this deficiency. When the project starts conomy becomes active and this will take our Country to 21.centry. this projectalso will make personal qualty and solve the unemployment problem. Although having both subsurface and surface sources.this regions hesn't reachet a economical developmet.So This stage made lots off problems. In orderto solve problems alternative solutions are needed. GAP is on the top list off thes solutions. On this stage the economic structure off GAP is theme off my thesis. My thanks go to Prof.Dr. Zeki SEZER both off whom read the thesis and made many useful suggestions. And I am equalli grateful to my friends for their continued quidance and help. Süleyman KAYA II