1982 Anayasasının insan hakları ve hukuk devleti açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 113104
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Türkiye'de yoğun bir şekilde insan haklan ve demokrasi ihlalleri yaşanmakta; hukuk devleti ilkesi pratik değerini kaybetmiş bulunmaktadır. Ülkemizde yaşanan insan haklan ihlalleri, anti-demokratik uygulamalar ve hukuk dışı işlemlere yol açan etkenlerden biri, hiç kuşkusuz 1982 Anayasasıdır. 1982 Anayasası incelendiğinde bu etki açıkça görülür. Gerçekten, 1982 Anayasasının insan haklan ve hukuk devleti ilkesini ele alışına baktığımızda, bu Anayasanın, insan haklarına saygılı çağdaş demokratik hukuk devleti anlayışıyla bağdaşmayan bir çok düzenlemeyi içerdiğini görürüz. Türkiye'nin, insan haklarına saygı temeline dayalı bir hukuk devleti olabilmesinin önkoşullarından biri, mevcut Anayasanın değiştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Human rights and democracy abuses intensify in Turkey nowadays; and also, the principle of the“rule of law”loose its value. One of the reason of human rights abuses, anti democratic practrces and lawless procedures in Turkey is, 1982 Turkish Contitution. If we at the Constitution we can see it. In fact, when we look at the perspectives of 1982 Turkish Constitution on the concept of human rights and the rule of law, we can see that this Constitution is for fram being respectful to the human rights and the rule of law. To make Turkey as a state which is respectful to the human rigths and the rule of law, then we have to ament this Constitution.