Menstrual siklusdaki hormonal değişimlerin bazal deri potansiyeli seviye ve yanıtları ile ilişkisi
Relation between the hormonal changes in the menstrual cycle and basal skin potential levels and responses
- Tez No: 11311
 - Danışmanlar: PROF. DR. SENA ERDAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoloji, Physiology
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 53
Özet
-43- VI. ÖZEÎ Çalışmamızda spontan mens truasyonlu, yaş or talaması 21,26 olan 30 denekte, siklus süresince bi rer gün arayla deri potansiyeli seviyesi ve deri po tansiyel yanıtları kaydedilmiştir. Deri potansiyel yanıtları elektriksel ulnar sinir stimulasyonu ve Valsalva manevrası ile uyartılmıştır. Otuz denekten menstrual siklus süresi 28 gün olan 12 deneğin "birer gün arayla yapılan kayıtları na ait potansiyel yanıtları, Genlik Değişim Faktörü (GDF= Yanıt Potansiyel Genliği/Bazal Deri Potansiyel Genliği x 100) alınıp günler arasındaki farklar ista tistiksel açıdan değerlendirilmiştir. Sonuçta elek triksel uyarı ile elde edilen deri potansiyeli yanıt larında, siklusun 16. ile 28. ve 24. ile 28. günleri arasında, Valsalva uyarımı ile elde edilen deri po tansiyel yanıtlarında ise 2. ile 28., 6. ile 12. 6, ile 28., 16. ile 20., 16. ile 28. ve 24. ile 28. gün leri arasındaki farklar anlamlı bulunmuştur. Deri potansiyel yanıtlarında siklus günlerine bağlı olarak ortaya çıkan farklılıklar, menstrual sik lus esnasındaki hormon seviyesi değişimleri ve lite ratür bilgileri ışığı altında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
-44- VII. SUMMARY RELATION BETWEEN THE HORMONAL CHANGES IN THE MENSTRUAL CYCLE AND BASAL SKİN POTENTIAL LEVELS AND RESPONSES In this work, the skin potential levels and skin potential responses of 30 subjects, mean age being 21.26, with spontaneous menstration have been recorded during the cyclic period every other day. The skin potential responses were evoked by electrical ulnar stimulation and Valsalva Manaeuvre. The potential responses of 12 out of 30 subjects with menstrual cycles of 28 days were recorded every other day on the basis of Amplitude Change Factor (ACF= Amplitude Change Factor / Basal Skin Potential x 100) and differences in between the daily records evaluated statistically. Following skin potential responses by electrical Stimulation, the differences in between 16th and 28th days and 24th and 28th days were found to be statistically significant and those stimulated by Valsalva Manaeuvre were noted to be significant from day 2 to day 28, day 6 to day 12, day 6 to day 28, day 16 to day 20, day 16 to day 28 and day 24 to day 28.