Alexandrite lazer epilasyonun menstruel siklus sırasındaki etkinliğinin karşılaştırılması
Menstrual cycle of alexandria laser epilation comparison of the effectiveness
- Tez No: 626977
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÖRGÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Dermatology, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Lazer epilasyon, yaklaşık 30 yıldır hastalar üzerinde tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Günümüzde lazerler çok yaygın kullanılmasına karşın Pubmed'de ve Google Scholar'da lazer epilasyon ile ilgili çalışmalar 1000 civarındadır. Ayrıca estetik ve güzellik merkezlerinde yaygınca kullanılan ve bizimde çalışmamızda kullandığımız alexandrite lazer ile ilgili epilasyon çalışması sadece 200 civarındadır. Bilindiği kadarıyla vücudumuzdaki kıllar herhangi bir fazda bulunabilir ve herhangi bir bölgede bulunan kıl folikülünün, yakınındaki kıl folikülünden farklı bir fazda olabileceği de bilinen bir gerçektir. Lazerin etkinliğinin, yapılan çalışmalarda üstün bir biçimde anajen fazdaki kıllar üzerine olduğu gösterilmiştir. Ayrıca vücütta bulunan androjen dışında progesteron ve östrojen gibi hormonlar ve öncü yapılarının çevresel kıl folliküllerinin değişimindeki katkısı üzerinde son zamanlarda dikkat çekilmektedir. Bu sebeple çalışmamızda vücutta hormonal olarak değişim gösteren menstruel siklusun 3 ayrı dönemi incelendi. Bu dönemler; adet dönemi, periovulasyon fazı ve luteal fazı olarak ayrıldı ve bu dönemlerde alexandrite lazerin, epilasyonun etkinliğini karşılaştırmalı olarak araştırdık. Bu dönemlerin seçilmesinin sebebi menstruel siklusun adet döneminde östrojen ve progesteron en düşük seviyelerde bulunurken, periovulasyon fazda östrojenin pik yapması ve luteal fazın orta dönemlerinde ise progesteronun önemli pik yapmasıdır. Ayrıca menstruel siklustaki, kadınların ağrı hissi durumu ile ilgili farklı algılar gözlenmiş olup, araştırmamızda 3 farklı dönemde uygulanan lazerin, ağrı üzerine etkinliği görsel analog skalası ile 0 ila 10 arasında değendirildi. Hiç bir hastamızda yan etki görülmedi. Yalnızca işlem sonrası kıl folliküleri çevresinde hiperemi görünmekteydi ki bu olasılık hastalara daha önceden bildirilmişti. Çalışmamız, menstureal dönemlere göre lazer epilasyonun etkinliğinin değişmediğini ve hastalara lazer epilasyonun, herhangi bir zamanda uygulanabileceğini gösterdi. Lazer uygulaması sırasındaki hissedilen ağrı bireye göre değişiklik gösterebilmekle birlikte genel olarak değişmemektedir. Ayrıca lazer epilasyon uygulamasında ilk seans, folikül destrüksiyonu açısından en verimli seans olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Laser epilation has been used for therapeutic purposes on patients for nearly 30 years. Although lasers are widely used today, laser epilation studies in Pubmed and Google Scholar are around 1000. In addition, the alexandrite laser epilation study, which is widely used in aesthetics and beauty centers and used in our study, is only around 200 in Pubmed. As far as we know, the hair in our body can be found in any phase, and it is also a known fact that the hair follicle located in any region may be in a different phase than the hair follicle nearby. The effectiveness of the laser is higher effect to the hairs in the anagen phase in studies. In addition, besides the body androgen, hormones such as progesterone and estrogen and the contribution of their precursor structures in the change of the peripheral hair follicle have recently been emphasized. For this reason, we decided to examine the menstrual cycle that changes hormonally in the body in 3 different periods.We investigated the efficacy of alexandrite laser on epilation in menstrual phase, periovulation phase and luteal phase. The reason for determining these periods is that estrogen and progesterone are the lowest in the menstrual period, estrogen peaks in the periovulation phase and progesterone peaks in the middle stages of the luteal phase. In addition, there are different results related to the pain status investigated in the aesthetic procedures performed in women in the menstrual cycle and we evaluated the effectiveness of the laser performed on the pain in the 3 periods we will investigate between 1 and 10 with visual analog scale. No patient had any side effects. Only after the procedure, hyperemia was observed in the follicular areas, which was previously shared with patients who would have side effects. Our study showed that the effectiveness of laser epilation does not change according to menstrual periods, and besides, patients can come to laser epilation at any time. The pain felt in the laser process to be applied to individuals may vary according to the individual, but generally does not change. In addition, patients should be informed about the time of epilation and it should be said that the first session will be the most efficient in terms of follicle destruction.