Hukuk devletinde yargının bağımsızlığı
- Tez No: 113124
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN TAHSİN FENDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
]] ÖZET Hukuk devleti; insanların temel hak ve hürriyetlerinin korunduğu, idarenin de önceden konulmuş kaidelere riayet ettiği devlet düzeni demektir. Hukuk devletinin önemi; önceden konulmuş ve herkesin (Yönetilen- yönetici) uymak zorunda olduğu, adil kaidelerin varlığından kaynaklanmaktadır. Hukuk devletinde kişi hak ve hürriyetleri korunduğundan, toplumda güven ve istikrar vardır. Güven ve istikrar kişinin maddi ve manevi gelişmesini sağlayıcı ortamı oluşturur. Devletin üç ayrı erki olan yasama, yürütme ve yargı ayrı ayrı organlarca temsil edilmeli, yani kuvvetler ayrılığı olmalıdır. Gücü elinde bulunduran, bu gücü kötüye kullanmaya meyledebilir. Kuvvetler ayrılığı ile kuvvetler birbirini dengeleyerek, bu kuvvetlerin kötüye kullanılması da önlenmiş olur. Kuvvetler ayrılığı hukuk devletinin vazgeçilmez ana prensibidir. Maddi ve manevi gelişmenin sağlanması, adil ve huzurlu bir ortamın oluşması ancak hukuk devletinin varlığı ile mümkündür. Hukuk devletinin varlığı, ferdin hak ve hürriyetlerinin korunması da şüphesiz bağımsız yargının varlığı ile mümkündür. Yargı, yasama ve özellikle de yürütme ve diğer olası müdahalelere karşı korunmalıdır. Yargı adil kararlar vererek, toplumsal barışın sağlanmasında çok önemli bir görev üstlenmektedir. Yargının bağımsızlığı keyfiliğini ifade etmez. Yargıya tanınan teminatlar bağımsızlığım korumak içindir ve imtiyaz olarak değerlendirilemez. Yargının denetimi ile de; bağımsızlığına dokunmaksızın, olası keyfi hareketlerin önlenmesi ve yargının dahi iyi çalışması amaçlanır, özgürlüğe verdiğimiz önem ölçüsünde yargı bağımsızlığına da önem vermiş oluyoruz. Bu çalışmada, hukuk devletinde yargının bağımsızlığı, bu bağımsızlığın ne şekilde sağlanacağı, teminatları ve denetimi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Human's basic right and freedom is kept, and the authoity obeys the rules wore estoblished before this is called state of law. The importance of the state of law is because the equitable rules are established before and everybody (the rulers and the ones who are being ruled) has to obey them.In the state of law the individual's right is kept because of this the security and the stability of society is under control. Security and stabilty provides physical and psychological incresemant for the individual. The three powers of the state - legistation, execution jugement have to be represented by different organs. Namely there must be the difference of powers. The one who keeps the power in hand he/she may tend to use the power badly. By the helping of difference of powers the balance is set, so the using of powers badly Is abolished. The separation of powers isunquitable basic principle for the state of law. To provide increasement morally and physically and having peace environment is only possible by the authority of state of law. The existance of the state of law and keeping individual's right and freedom is undoubtedly possible by the help of existance of independence judgement. Judgement, legistation and especially execution should be protected against possible interventions, judgement giving fair decision has very important duty to provide social peace. The impedence of judgement isnt meant it is arbitrary. The assurances given to the judgement is to keep its independence not to give it priviledge. Inspecting judgement without touching its independence preventing possible arbitrary actions, and the aim Is to make judgement more active. As we pay importance to the impedence we pay importence to the judgement at the same measure. This study, in the state of law independence of judgement, how to provide this imdependence, the assurances, and the ispection of the judgement was discussed.