Kuvvetler ayrılığı ilkesi açısından yürütme ve idari yargı
Execution and administrative justice in terms of principle of separation of powers
  1. Tez No: 279477
  2. Yazar: CÜNEYT UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ETHEM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Hukuk Devleti kavramı, ülkemizde önce doktrinde, sonra yargı kararlarında ve en son olarak Anayasa metinlerinde yer almıştır. Bu sürece ilişkin olarak kurucu iktidarların gösterdiği çekingenlik ve kıskançlık yargının içtihatlarına tesir etmemiş; kavram geniş bir boyutta, evrensel değerleri de gözetir bir şekilde tanımlandırılmaya çalışılmıştır.Hukuk devletinde, kuvvetler ayrılığı ilkesiyle kamu gücünden kaynaklanan yetkiler bölünmüş ve dağıtılmış olduğu için, devletin gücü dizginlenmiş ve sınırlandırılmıştır. Kuvvetler ayrılığı, hukuk devletinde siyasal gücün sınırlandırılmasını sağlayan en etkili yollardan biridir. Yasama, yürütme ve yargı kuvvetleri arasında organik ve fonksiyonel ayrılık esasına dayanan bu ilke, egemenliğin sınırlanmasında zorunlu olduğu kabul edilen bir sistemdir.İdari yargının temel işlevi, yönetimin hukuka uygunluğunun denetlenmesi ve sağlanmasıdır. Bu sağlanırken idari yargının vereceği kararlar idari işlem ve eylem niteliğinde olmaması gerekir.Bu çalışmamızda; kuvvetler ayrılığı ilkesi çerçevesinde yürütme ve yargı organlarının fonksiyonları incelenmeye çalışılacaktır. Her devlette gördüğü işlev bakımından bireylerle sürekli karşı karşıya gelen, yürütme organıdır. Hukuk devletinin en önemli öğesi olan yargı bağımsızlığı devlet gücünün konulmuş hukuk kurallarıyla sınırlandırılmasında önemini yürütmeye karşı göstermektedir. Bu nedenle hukuk devleti ilkesi ile kuvvetler ayrılığı ilkesi birlikte ele alınarak, yürütme organı ve yargı organı konusuna genel olarak değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Rule of Law concept emerged in our country first in doctrine, then in judgments, and finally in Constitutional texts. Reluctance and jealousy of Founder governments did not have influence on interpretations of Justice regarding this process, and the concept was tried to be defined in a broader dimension, considering also universal values.Since authorities sourced from public power is divided and distributed based on separation of powers principles in a State governed by Rule of Law, power of government is restrained and limited. Separation of powers is among the most effective methods ensuring limitation of political power in a State governed by Rule of Law. Based on an organic and functional separation between powers of legislation, execution and adjudication, this principle is a system where limitation of sovereignty is accepted as a must.Fundamental function of administrative justice is inspecting and ensuring compliance of administration with law. Judgments reached by administrative justice when ensuring such should not have administrative procedure and action qualities.Functions of execution and adjudication organs were tried to be examined in this study within the framework of separation of powers principle. Execution organ is the one which constantly faces individuals in terms of its function in every government. Independence of justice, which is the most significant element in a State governed by law, shows its significance before execution in limiting governmental power by rules of law. Therefore, rule of law principle and separation of powers principle were considered together and execution organ and adjudication organ issues were discussed generally.