Yargı bağımsızlığı ve adli yargıda hakim
Independence of judgement and judge in judical matters
  1. Tez No: 73793
  2. Yazar: EROL GÜNGÖR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Yargı bağımsızlığı toplumda yaşayan bireylerin her biri için ayrı önem taşır. Çünkü herkesin her an sığınabileceği, hakkını arayabileceği, kendisine yapılan müdahalenin önlenmesini isteyebileceği yer, yargı organıdır. Bunu da dil, din, ırk ve sınıf farkı gözetmeksizin veya böyle bir ayrımın yapıldığı şüphesi uyandırmadan sağlayacak olan organ, bağımsız yargıdır. Yargı bağımsızlığı ise, yargının hiç bir makam veya organa bağlı olmadan, onlardan emir ve talimat almadan hür biçimde faaliyetlerini yerine getirebilmesi, görevi ile ilgili olarak kendisine hiçbir telkin ve tavsiyenin yapılamaması ve genelgenin gönderilememesidir. Bağımsızlığın sağlanması ve devamı içinde anayasa ve kanunlarla güvence altına alınmalı, yargıya ve hakime teminatlar tanınmalıdır. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde, yargı ve kuvvetler ayrılığı ile hukuk devleti kavramları ele alınmış; yargının kime karşı ve nasıl korunması gerektiği anlatılmıştır. Kuvvetler ayrılığı kişi hürriyetlerini güvence altına almak için gereklidir. Hukuk devletinde ise prensip, birey ve toplumun bütün davranışlarında hukuka ve anayasa hükümlerine uygun eylem ve işlemlerin yargı denetimine tabi olmasıdır. Gerek anayasa da tanımlanan hak ve hürriyetlerin ve gerekse idarenin yaptığı işlemlere karşı bireylerin haklarının korunması yargının denetim yetkisinin etkinliğine bağlıdır. Yargının bağımsızlığına karşı yasama, yürütme, yargı, ortam ve taraflar tarafından bir takım müdahale ve tehlikeler olabilir. Bu nedenle yargı bağımsızlığı korunmalı ve hakimlere görev teminatı, coğrafî ve mali teminatlar tanınmalıdır. İkinci bölümde, hakimlerin atanmaları ile, yargı bağımsızlığı arasındaki ilişkiler incelenmiş, bu çerçevede hakimlerin yasama, yürütme, halk, hakimler ve özel kurullar tarafından seçilme ve atama sistemleri anlatılarak; İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya' daki uygulamalar belirtilmiş, ülkemizde de 1924, 1961 ve 1982 anayasaları dönemi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, Türk hukuk düzeninde hakimlerin mesleğe atanmalarından sonra durumlarını etkileyen işlemler olan yer değiştirme, terfi, denetim, soruşturma ile disiplin cezaları açıklanmış öneriler getirilmiştir. Çalışma, her üç bölümde elde edilen bulgular ve yapılan tespitlerin değerlendirildiği bir sonuç yazısıyla bitmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Independence of judgement carry an important role for all the members of the community. For, judicial power is a place where all the people could shelter, search for right and make request to the authorities to prevent the tort mat is acted against him. Judicial power is the place is responsible for providing all mentioned above without considering of the citizens' language, religion, nationality and class discrimination. Independence of judgement means carrying out all kind of activities independently without being attached to any body or position and to the authorities. Beside this, any sort of notice or circular and order should not be sent while they are implementing their activities, hi order to provide its independency and continuity it must be under guarantee by Constitution and laws and judges and judgement also. At the very first part of our study which consist of three parts, judgement, separation of powers and Law State terms are revised and how and against whom this judgement has to be protected was also described. Separation of power is necessary to take the individuals freedoms under guarantee. The principle in the Law State, as individual and society, we must obey all the articles of the Constitution and laws and actions and procedures must be open to the supervision of judgement. Protection of the individuals rights and freedoms which are stated in Constitution and administrative processes is based on the effectiveness of the supervision of the judgement power. Independence of judgement could face some kind of interventions or risks from legislation, execution, judicial, environmental powers. Due to these factors, independence of judgement should be preserved and georaphic, finance and duty guarantees should be given to the judges. In the second part, assignment of judges and the relation with independence of judgement are examined, in this framework, election and assaignment of judges system by legislation, execution, public, judges and private establishments was described and practices in United Kingdom, Germany, France and Italy are stated. Moreover, 1924, 1961 and 1982 Constitutions period and Judges and Public Prosecutors Supreme Boards are examined. In the third part, rotation, promation, supervision, investigation and discipline punishments which effects the judges positions after they are appointed are explained and some advises are taken. Study finishes with the final note with evaluating the findings.