Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin Ulusal Hukuka etkisi
- Tez No: 113136
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN TAHSİN FENDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmada, uluslararası hukukun günümüzde ulaşmış olduğu boyutlar, uluslararası hukukta temel hak ve özgürlüklerin evrensel standartları ve milletlerarası hukuk ile iç hukukun etkileşimi üzerinde durulmuştur. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, uluslararası hukuk bakımından, temel hak ve özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesinde Türkiye'de yargının etkisi ve yargı denetimine getirilen sınırlandırılmalar ele alınmış, Türkiye'de Anayasa' nın üstünlüğü, kanunlar karşısında Anayasanın ve uluslararası hukuk normlarının durumu ve etkileşimi anlatılmıştır. İkinci bölümde, uluslararası hukukun gelişim süreci ve günümüzde ulaştığı boyutlar, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi' nin milletlerarası niteliği, temel hak ve özgürlükler konusunda milletlerarası güvence sistemleri üzerinde durulmuş, Türk Anayasalarına göre, insan hakları ve milletlerarası hukukun üstünlüğü ile yasama, yürütme ve yargı faaliyetlerine ilişkin olarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları'nın ulusal mahkeme kararları üzerine etkisi ve uygulanması ele alınmış, günümüzde çok önemli bir yere sahip bulunan, Avrupa topluluğu hukukunun, Türkiye açısından önemi ve ulusal hukuklar üzerindeki etkisi ve yeri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Abstract In this study, It has been emphasized dimensions of international law and the interaction between international law and internal law. This thesis consist of two chapters. In the first chapter, studied about efficiency of judiciary and limitations of supervisory of judiciary as protecting and advancing of basic rights and freedoms. Also studied in this chapter the aboveness of the constitution at Turkey, the position of the constitution of Turkey and international law. In the first chapter studied about theory of thesis and in the second chapter its practics. In the second chapter studied about dimensions of international law and its prosess, the character of the convention of Human Rights of Europe and the system of security on the basic rights and freedoms. Also studied about human rights and supremacy of international law according to the Turkish Constitutions (1876, 1921, 1924, 1961, 1982). The practice and efficiency of decisions of the Court of European Human Rights on the national courts, as well as. It has been emphasized about the importance of law of European Community and its efficiency on the national law.