Uluslararası hukuktaki gelişmelerin Türkiye'deki temel hak ve özgürlüklere etkisi
The impact of developments in international law on fundamental rights and freedoms in Türkiye
- Tez No: 978542
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada uluslararası hukuktaki gelişmelerin Türkiye'deki temel hak ve özgürlüklere etkisi incelenmektir. Uluslararası hukuk, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Konseyi (AK) gibi kuruluşlar aracılığıyla insan haklarının ve temel özgürlüklerin korunması noktasında önemli bir rol üstlenmektedir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi (BMİHEB) gibi belgeler, Türkiye'nin iç hukukunda temel hakların güvence altına alınmasını sağlamaya yönelik adımlar atılmasına yol açmıştır. Temel hak ve özgürlükler, insanoğlunun doğuştan sahip olduğu haklar olarak tanımlanabilir ve hukuk sistemlerinin en önemli konularından biridir. Tarihsel süreçte yaşanan olaylar, bu konuya olan ilgiyi artırmış ve bu hakların korunması gerektiği düşüncesini pekiştirmiştir. AİHM'nin Türkiye ile ilgili verdiği ihlal kararlarının uygulanabilirliği, tartışma yaratan önemli bir konu olmuştur. Söz konusu tartışmalar, Türkiye'nin uluslararası hukuk gelişimi ve Avrupa ile entegrasyon süreci açısından büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği sürecinde iç hukuka yönelik AİHS hükümleriyle uyumlu düzenlemeler yapılması ve anayasa değişikliklerinin bu sürece etkileri incelenmelidir. AİHM kararlarının ulusal yargılamalara örnek teşkil edici şekilde değerlendirilmesi, Türkiye'nin uluslararası hukuk açısından olumlu sonuçlar elde etmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of developments in international law on fundamental rights and freedoms in Turkey. International law plays a significant role in the protection of human rights and fundamental freedoms through organizations such as the United Nations (UN) and the Council of Europe (CoE). Instruments such as the European Convention on Human Rights (ECHR) and the United Nations Universal Declaration of Human Rights (UDHR) have led to the adoption of measures aimed at safeguarding fundamental rights within Turkey's domestic law. Fundamental rights and freedoms can be defined as inherent rights that human beings possess from birth and constitute one of the most important subjects of legal systems. Events that have occurred throughout the historical process have increased interest in this matter and reinforced the notion that these rights must be protected. The enforceability of violation judgments rendered by the ECtHR concerning Turkey has been a significant issue generating controversy. These controversies are of great importance in terms of Turkey's development in international law and its integration process with Europe. Furthermore, the implementation of regulations compatible with ECHR provisions in domestic law during Turkey's European Union (EU) accession process and the effects of constitutional amendments on this process must be examined. The consideration of ECtHR judgments as precedents in national judicial proceedings will contribute to Turkey's achievement of positive outcomes in terms of international law.