İslam Hukukunda usul ve furu nafakası
  1. Tez No: 113148
  2. Yazar: ABDULRAKİP ARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
II ÖZET İnsanın yaşaması için gerekli olan yiyecek, içecek, giyecek, barınma ve tedavi gibi giderlerin karşılanması olan ve İslam hukukunda nikah, mülkiyet veya hısımlık nedenlerinden birine dayanan nafakanın evlilik, usul-furu, havaşi, mülkiyet, hayvanlar, nebatat ve cemadat nafakası gibi çeşitleri vardır. Nafaka verecek olanın zengin, nafaka alacak olanın da fakir olması gerektiğine ek olarak, şayet erkekse, çalışamayacak durumda olması da gerekir. Kız olsun erkek olsun bütün zengin çocuklara, çalışmaya güçleri olup olmamasına bakılmaksızın fakir ana-babalarının ve ne kadar yukarı çıkarsa çıksın onların ana babalarının nafakası vaciptir. Babalara da, kız olsun erkek olsun, çocukları ve ne kadar aşağı inerse insin onların çocukları olan furularından küçüklük, özürlülük, işsizlik, öğrencilik, kadınlık gibi vasıflardan birisi sebebiyle çalışmayacak durumda olanların nafakası vaciptir. Yakınlarının nafakasını vermekten kaçınan, tutuklanır. Müstahakk, kayıp olan nafaka mükellefinin mallarından, hakkı kadarını varsa nafaka cinsi olanlarından yoksa diğerlerinden de alabilir. Nafakanın miktarı mükellefin ödeme gücü, alacakların ihtiyacı, mahallin örf ve adeti dikkate alınarak tespit edilir. Ancak bu miktar sabit değildir. Alacaklıya, borçluya ve ikisinin dışındaki diğer objektif faktörlere bağlı olarak azaltılıp çoğaltılabilir Birden fazla nafaka mükellefi bulunursa nafaka en yakına, yakınlıkta eşitlik olsalar varis olana vacip olur. Birden fâzla alacaklı bulunması durumunda küçüklük, özürlülük, kadınlık gibi vasıflardan birine sahip olan diğerlerinden önce nafaka alır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Maintenance according to the islamic law signifies all those things that are essential human life like food, clothing and housing. There are three reasons for maintenance. These are marriage, relationship and possession. The kinds of maintenance are marriage' maintenance, relatives maintenance and animal held in possession maintenance. Maintenance of relatives is given when payer is rich and buyer is poor. If the buyer is man he must be incapable of earning a living. Children are bound to maintain their fathers, mothers, grandfathers and grandmothers. The father is absolutely bound to maintain his infant children of both sexes. Maintenance is given when the children infant, sick, disabled or student and unmarried daughter of all ages, The obliged of maintenance who doesn't pay maintenance of his relatives can be arrested. When the bound to maintain was loss the buyer can take his right to maintenance from his other properties. Maintenance is proportioned to condition of the payer, buyer and the local commons. But the amount of maintenance wasn't determined. It diminishes and increases according to condition of the payer, buyer and another objective conditions. When the obliged of maintenance was more than one the nearest is bound for maintenance. When there are equality between them the maintenance was given by them. When the buyer more then one, infant, sick, disabled daughter must take their maintenance firstly.