İslam Hukukunda hısımlık nafakası mükellefiyetinde din farkı
The difference of religion in liability of relativity alimony in the Islamic Law
- Tez No: 353844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İslam Hukukunda Hısımlık Nafakası Mükellefiyetinde Din Farkı adlı bu çalışma bir giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından meydana gelmektedir. Giriş kısmında konunun önemi, sınırlandırılması, sunulması ve kullanılan kaynakların değerlendirilmesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde hısımlık nafakasının mâhiyeti, hukuki dayanağı, hukuki vasıfları ve uygulama alanı ile hısımlık nafakası alacaklısı ve borçlusunda aranan şartlar ve Türk Medenî hukukunda hısımlık nafakasının mâhiyeti ve uygulama alanı ile ilgili bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde öncelikle din farkı kavramı ve din farkının İslam aile hukukundaki etkileri hakkında genel bilgiler sunulduktan sonra, din farkının usûl ve fürû arasındaki nafaka mükellefiyetine etkileri, usûl ve fürû hısımları arasındaki nafaka mükellefiyetinde zimmî ve harbî olmanın etkileri, Müslüman ve mürted arasındaki nafaka hukuku ile ilgili bilgi verilip en son civar hısımlar arsındaki nafaka mükellefiyetinde din farkının etkileri açıklanmıştır. Sonuç bölümünde ise, konuyla ilgili genel bir değerlendirme yapılarak, ulaşılan netice belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work, whose name is the difference of religion in liability of relativity alimony in the Islamic law, contains an introduction, two parts and a conclusion. In introduction; the importance, the restrictment and the presentetion of the subject is mentioned. The evaluation of the used materials is explained. In the first part, the qualification, the legal base, the legal qualification and the field of practice of the relativity alimony is explained. The conditions required in paye and payer of relativity alimony in turkish civil law is presented. In the second part, firstly, general information about the concept of difference of religion and the effect of diffrence of religion in ISLAM family law is presented. Then, the information about the effects of difference of religion in liability of alimony between ascendant and descendant, the effects of being“zimmî”and“harbî”in the liability of alimony between Moslem and apostate is given. Finally, the effects of difference of religion in liability of alimony between close relatives ar explaned. In conclusion part, the subject is evaluated in a general Way and the result is declared.