Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlık süreci
- Tez No: 113147
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KENAN ZİYA TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Günümüz Türkiyesinin önemli meselelerinden birisi Kıbrıs Meselesidir. ENOSİS yani Kıbrıs'ın Yunanistan'a ilhakı emellerine tek engel teşkil eden Kıbrıs Türk Toplumunu ani bir saldırı sonunda yok etme teşebbüsü Rum- Yunan ikilisinin“İnsanlık adına”lanetlenmesi gereken bir davranışı niteliğinde idi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti artık Rumlarla bir arada yaşayamayacaklarına inanan Kıbrıs Türklerinin vardıkları en önemli bir merhale olmuştur. Araştırmam esnasında şunu gördüm ki, Türk insanı hangi şart altında olursa olsun umudunu yitirmiyor ve hedefine ulaşmak için yılmadan mücadele ediyor. Kıbrıs Türk Halkı da Rum-Yunan ikilisinin oyununa gelmemiş ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini kurmuştur. Çalışmamın birinci bölümünde; Kıbrıs Adası'nın Osmanlıların ve İngilizlerin egemenliği altındaki durumu, ikinci bölümde; Kıbrıs Sorununun temeli olan ENOSİS, İngiltere ile Türkiye'nin ada üzerindeki siyaseti ve Kıbrıs'ta kurulan Türk direniş grupları, üçüncü bölümde; Kıbrıs Cumhuriyetinin oluşumu ve sonu, dördüncü bölümde; Kıbrıs halkına yapılan zulüm hareketleri, 1963-64-67 olayları, beşinci bölümde; Kıbrıs Harekatları, Kıbrıs Türk Federe Devletinin Kuruluşu ve sonraki gelişmeler, altıncı bölümde ise; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin ilanı incelenmiştir. Ayrıca, Kıbrıs'ın bağımsızlık süreci, Kıbrıs Şehitleri, K.K.T.C.'nin kurulmasında büyük rol oynayan Sayın Cumhurbaşkanı R. Rauf DEN KT AŞ 'm hayatı ek'lerde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today in Turkey one of the important problem is Cyprus. ENOSİS, in other words, the desire for the destruction of Cyprus Turkish Nation in a sudden attack which is the only obstacle for the annexation of Cyprus to Greece was in the characteristic which should be cursed for the sake of human being for both Greek of Turkish Nationality and Greece. North Cyprus Turkish Republic is now the most important stage that Cyprus Turkish believes that they can not live with Greek of Turkish Nationalities. During my investigations, I realised that, on no account lose Turkish people their hope and they never give up struggling to reach their aim. At the same time, Cyprus Turkish Nation was never deceived by Greek of Turkish Nationality and Greek and they established the North Cyprus Turkish Republic. In the firs part my study, the condition of Cyprus Island under the sovereignty of Ottoman and English, the second part; the root of the problems which is ENOSİS, England's and Turkey's politics above the Island, and the resistance groups founded in Cyprus, in the third part; the foundation and the end of Cyprus Republic, in the fourth part; the AKRİTAS plan, the happenings during 1963-1964-1967, in the fifth part; Cyprus Manoeuvres, the foundation of Cyprus Turkish Federate State and the later happenings, finally in the sixth part; the declaration of North Cyprus Turkish Republic are examined, In addition to these, the Chronology of Cyprus, Cyprus martyr and the life of Mr. President Rauf Denktaş which plays an important part in the foundation of North Cyprus Turkish Republic are presented in the appendixes.