İslam hukuk metodolojisinde manaya delaletin şekli bakımından lafızlar
Consepti̇ons i̇n connecti̇on wi̇th the form of sensal i̇ndi̇cati̇on i̇n the methodology of Islamic jurisprudence
  1. Tez No: 780398
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ARK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
“İslâm Hukuk Metodolojisinde Mânâya Delâletin Şekli Bakımından Lâfızlar”adlı bu çalışmanın amacı, İslâm hukukunun iki ana kaynağı oluşturan Kur' an ve sünnet lâfızlarının anlamlarını fıkıh usûlü açısından ortaya koymaktır. Mânâya delâleti bakımından lâfızlar, fukaha ve mütekellimin usûl anlayışına göre iki kısımda ele alınmıştır. Lâfzın delâlet yollarının isimlendirmesinde ve taksimatında fukaha metodunu izleyen Hanefiler ile, kelami usûlü benimseyen cumhur arasında bir takım farklar mevcutsa da aslında ciddi bir farklılık yoktur. Farklılık, fürûa dair bazı meselelerde kendini gösterir. Bu ihtilaflara abdestte niyet, namazda konuşma, hata ile orucu bozma, hayvanların zekatı gibi ibadetle ilgili konulardan, ehl-i kitapla evlilik, boşanan kadının nafakası gibi muamelatla ilgili meselelere kadar bir çok örnek zikredilmiştir. Delâlet yollarında ortaya çıkan ve fürûda tesirini gösteren bu usûl tartışmaları; delâlet yollan arasında çatışma, iktizânın umumiliği ve mefhûmu' 1-muhâlefeti delil alma şeklinde üç ana başlık altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work, named“Languages in terms of the Form of Indication to Meaning in Islamic Legal Methodology”, is to reveal the meanings of the words Qur'an and Sunnah, which are the two main sources of Islamic law, in terms of fiqh methodology. In terms of signifying meaning, the words are discussed in two parts according to the method understanding of the fuqaha and mutakalliman. The difference manifests itself in some matters pertaining to furu. Many examples of these conflicts have been cited, ranging from matters related to worship such as intention in ablution, speaking in prayer, breaking the fast by mistake, zakat on animals, to matters related to transactions such as marriage with the people of the book, alimony for the divorced woman. These methodological debates that emerged in the paths of dalalet and showed their effect on the furûd; The conflict between the means of signification, the generality of iktizān and the notion of opposition are examined under three main headings taking evidence.