Uluslararası turizm yönelimi içinde kongre turizminin eğitime etkileri ve Ankara'da bulunan otel işletmelerindeki kongre salonlarındaki ölçütlerin değerlendirilmesi
The Effects of congress on education in international tourism trends and of evaluations convention facilities of hotels in Ankara
- Tez No: 113186
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Eğitim ve bilimin hızla ilerlediği günümüzde, karşılıklı bilgilerin aktarıldığı kongrelerin önemi her geçen gün artmaktadır. Kongreler, düzenlendikleri bölgelerde turistik anlamda hareketlilik sağlamalarından dolayı, kongre turizmi olgusunu ortaya çıkarmaktadır. Bu araştırmada Ankara il merkezinde bulunan otel işletmelerindeki kongre salonlarının nitelikleri ve teknik özellikleri incelenerek kongre konusunda eğitimli personel belirlenmiştir. Bu araştırmanın evreni, Ankara il merkezinde bulunan otel işletmeleridir. Araştırmanın örneklemi ise, Ankara il merkezinde bulunan 62 adet kongre salonuna sahip 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri oluşturmaktadır. Araştırma verileri gözlem yötemi ile toplanmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, Ankara il merkezinde bulunan kongre salonlarının nitelikleri ve teknik özellikleri yeterli olduğu anlaşılmışlar. Bu nedenle otel işletmelerindeki kongre salonlarının potansiyellerin etkin bir biçimde kullanılarak turizm gelirinin artması ve bilim düzeyinin yükselmesi beklenebilir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Nowadays education and science faster advance, Congress' important which be transferred the information herbalists everyday. Congress take out tourism fact for supply available to tourists active. This research examines congress hall's qualitatives and techinical properties at the hotel in Ankara and education personnel about congress. This research universe is hotel administrations in Ankara. This research exemplary is congress halls of hotel adminitration in Ankara. Research datums are collected with observation method. According tö result this research, Qualitatives and techinical properties of congress hall are appropriate. If congress halls use advantages, Science level and tourism yield will rise