Konut finansman tekniği olarak gayrimenkul yatırım ortaklıklarının Türkiye'de uygulanabilirliği ve yatırımcıların eğitiminin önemi
The Importance of real estate investors home finance technics applicability and education of investors in Turkey
  1. Tez No: 113206
  2. Yazar: KUBİLAY KARSLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye' de de gayrimenkul yatırımları, geleneksel ve güvenli olma nitelikleriyle yıllardır mevcut yatırım araçları arasında popülaritesini devam ettirmektedir. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları aracılığıyla, küçük tasarrufları ile gayrimenkul satın alamayan yatırımcılara, gayrimenkullerin kira gelirleri ve değer artış kazançlarından yararlanma imkanı verilmektedir. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları; gayrimenkullere, gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarına, gayrimenkul projelerine, gayrimenkule dayalı haklara ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapabilen, belirli projeleri gerçekleştirmek üzere kurulan anonim ortaklıklardır. Hisse senetleri karşılığında topladıkları fonları gayrimenkullere ve gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarına yatıran GYO' lan, büyük ölçekli gayrimenkul projelerinin gerçekleştirilmesini mümkün kılmakta ve gayrimenkule bağlanan tasarrufları ise durağan değer olmaktan çıkarmaktadırlar. Böylelikle sermaye piyasalarının gelişmesine ve ülke kalkınmasına önemli katkı sağlamaktadırlar. Gayrimenkul Piyasaları, Türkiye' deki GYO' larının Hukuki Mahiyeti, GYO' larının Faaliyetlerine İlişkin Esaslar, Türkiye' de Konut Finansmanı Sürecinde Kamunun ve GYO' larının Rolü ile GYO' larının Sermaye Piyasasında Gelişimi İçin Yatırımcıların Eğitiminin Önemi bu çalışmanın esasım oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Real Estate investments, due to their characteristics of being traditional and reliable as all over the world in Turkey too continue its popularity among other investment means. By means of Real Estate Investment Trusts(REIT), opportunities of getting benefit from rent and value increase gains of real estates are provided for the investors who can't buy immovable property and for small saving owners. REIT are incorporated companies established to realize some projects and which can invest in immovable properties, in stock market means based on immovable properties and in rights based on immovable properties. RETT; investing funds gathered against stocks in immovable properties and in stock market means based on immovable properties makes possible to realize big sized projects and moves stable values bound up with immovable properties. As a result it contributes to development of stock markets and national development. Essence of this works is formed of real estate markets, legal content of REİT in Turkey, fundamentals related to activities of REIT, roles of Public and REIT about the finance of housing in Turkey, and importance of training of investors for the development of REİT in capital market.