Türkiye'de kredi kartı kullanım etkinliğinin artırılması ve kullanıcıların eğitiminin önemi
The Importance of activities of credit card using and users education in Turkey
- Tez No: 113205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu araştırmada Türkiye'deki kredi kartı sisteminin işleyiş şekli tanıtılmaya çalışılmıştır. Türkiye'de kredi kartı kullanım etkinliğinin artırılmasında kullanıcıların eğitiminin önemi konusu açıklanmaya çalışılmıştır. Kullanılan veriler kitap, dergi, gazete, Internet ve kredi kartları konusunda yapılmış olan araştırmalardan elde edilmiştir. Özellikle de Bankalar arası Kart Merkezi A. Ş.' nine (BKM) Pano Dergisinden faydalanılmıştır. Kredi kartlarının dünyadaki gelişmelerine karşılık Türkiye'de de bu konuda geç kalınmamıştır. 1990 yılında kurulan Bankalar arası Kart Merkezi A.Ş.'nin kurulma amacı kartlı ödeme sistemi içerisinde sorunlara çözüm bulmak ve Türkiye'de banka ve kredi kartları kural ve standartlarını geliştirmektir. Bankalar arası Kart Merkezi A.Ş.'nin kuruluşu kredi kartları konusunda önemli bir gelişmedir. 1997 yılında üye işyerlerinin eğitimine yönelik Pano Dergisi yayınlanmıştır. 1998 yılında ise Euro pay International Türkiye ödeme sistemlerinde ve bireysel bankacılık sektöründe Euro pay International Avrupa Bölgesinin merkezi olmuştur. 2000 yılında kredi kartları Türkiye genelinde MasterCard ve Visa olarak 13,4 milyon adede ulaşmıştır. 2000 yılında Türkiye'de kredi kartı konusunda faaliyette bulunan bankaların verdiği kredi kartları ile yurt içi ve yurt dışında 463 milyon işlem yapılmıştır. Bu işlemlerin tutan 10.2 katrilyondur. Kredi kartı kullanıcılarının eğitimi uzun vadeli bir sorun olup, bankacılık sektöründe özel bir öneme sahiptir. Büyük bir rekabetin yaşandığı kredi kartı piyasasında müşteri memnuniyetini sağlayacak hizmetlerin verilmesi artık bir zorunluluk olmuştur. Verilen hizmetin kalitesi de kendisi kadar önemlidir. Çünkü verilen hizmetler müşterinin hizmetin kalitesini daha iyi kavramasını sağlayacaktır. Türkiye'de kredi kartı kullanımı konusunda memnuniyeti artırmak için müşterilere sunulan hizmetler telefonla, ATM ve şubelerden, internetten verilecek olan hizmetler ve broşürlerle, hesap özetleridir. Bankalar arası Kart Merkezi ve bankaların işbirliği ile hazırlanabilecek olan, kullanıcıları eğitici bilgilerin bulunduğu bir dergi ile de11 Türkiye'de kredi kartı kullanımında etkinlik artırılabilir. Kredi kartı kullanıcılarının daha bilinçli davranmalarını sağlayabilecek olan bu eğitim modeli ile bankalar kredi kartı kullanıcılarını uzun vadede eğitebilirler. Gelecek yıllarda da bu derginin okunabilirliği yaygınlaştıkça bankalar ve kullanıcılar kredi kartı işlemlerinde işlem hızlarını artırabilirler ve işlem maliyetlerini azaltabilirler.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this research that is told how the credit card system in Turkey is working. That is worked to tell importance of the users education for increasing credit card using activity in Turkey. The datums that are used, are taken from books, magazines, newspaper, internet and search which is abaout credit card. Expecially they are from Pano Magazine. Using credit card in Turkey has devolepped as in the world. Purpose of BKM which was established in 1990, aims to solve problems in credit card rules and standarts. Establishment of BKM is an important development. In 1997 Pano Magazine was puplished for education in this subject. In 1998 Europay International Turkey became the centre of Europay International Europe Distnict. In 2000 there were 13,4 million credit card as MasterCard and Visa in Turkey. In 2000 463 million operations were done in credit card. Total of these operations is 10,2 billianth. Education of credit card users is problem in the long term and has an especial importance in bank sector. In credit card promenading which there is a big rivalry, that has became an obligation to give service for customer plesure. Qualitiy of services is important as itself. In Turkey to increase pleasure in credit card use, phone, ATM, internet, brochure and account extract is used. If BKM and banks together prepare a magazine in which there is educational information use of credit card my increase. So credit card users can be educated in long term. In the next years if this magazine becames more cammons banks and users may increase speed of operation and reduce cost of operation.