Lise 3. sınıf biyoloji dersi öğretim programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the third year biology curriculum of high schools according to the views of the teachers
- Tez No: 113213
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu araştırmada, lise 3. sınıf biyoloji dersine giren öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda Lise 3. Sınıf Biyoloji Dersi Öğretim Programının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2001-2002 öğretim yılında Ankara il merkezinde bulunan genel liselerdeki 104 biyoloji öğretmeni üzerinde yapılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin görüşlerini almak için anket geliştirilmiştir. Anketle Lise 3. Sınıf Biyoloji Dersi Öğretim Programının; hedefler, içerik, öğrenme- öğretme süreci ve değerlendirme boyutlarıyla ilgili veriler toplanmıştır. Ankette hedeflerle ilgili 22, içerikle ilgili 17, öğrenme-öğretme süreciyle ilgili 13 ve değerlendirmeyle ilgili 10 olmak üzere toplam 62 madde bulunmaktadır, öğretmenler anket maddelerinin sağ tarafına“mevcut duruma ne kadar katıldıklarım”sol tarafına ise bu maddelere“ne kadar önem verdiklerini”belirtmişlerdir. Öğretmenlerin görüşleri SPSS programı yardımıyla çözümlenmiş ve her bir anket maddesiyle ilgili görüşlerin aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri tespit edilmiştir. Öğretmen görüşleri; grup sayısı iki olduğunda“ t ”testi ile, grup sayısı ikiden fazla olduğu durumlarda tek yönlü varyans analizi ile 0.05 manidarlık düzeyinde test edilmiştir. Tek yönlü varyans analizinde“ F ”değerinin anlamlı olduğu durumlarda farkın hangi gruplardan kaynaklandığım tespit etmek için Scheffe testi uygulanmış ve varyans 0.05 manidarlık düzeyinde test edilmiştir. Sonuç olarak, öğretmenler ankette bulunan programın öğeleri hakkında belirtilen maddelerin mevcut uygulama açısından gerçekleştiğine orta derecede katılırlarken, bu maddelerin ifade edildiği şekilde gerçekleşmesinin önemli ve hatta çok önemli olduğuna inanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at the evaluation of the third year biology curriculum of high schools according to the views of the biology teachers. The study was carried out upon 104 biology teachers working in the high schools located in the central Ankara region in 2001-2002 academic years A questionnaire was prepared to consult with the biology teachers to compile the data relating the targets, content, learning - teaching processes and evaluation of the high school third year biology subject. There were 62 items in the questionnaire, 22 of which are related to the goals, 17 of them concerning content, 13 of them dealing with teaching learning processes and 10 items concerned with the evaluation of the program. The teachers indicated“how much they agreed with the current situation”in the right margin and“how much emphasis they attached to the particular item”at the left margin of the questionnaire. The views of the teachers were evaluated by the help of the SPSS program and the mean values and standard deviations relating to the each item were determined. The views of the teachers were tested by the“t”test when the group number was two and one way variance analysis when the group number was more than two at the significance level of 0.05. When the“F”value in one way variance analysis was significant the group which caused the difference was determined by Scheffe test at the significance level of 0.05. In conclusion, while the teachers agreed moderately with items of the questionnaire about the aspects of the curriculum on the basis of present application, they believe that the realization of these items is of great importance.