Cumhuriyet'ten günümüze ortaöğretim kurumlarında biyoloji öğretiminin yapısı ve sorunları
From republic to now, the fundamentals and problems of the biology teaching in secondary schools
- Tez No: 113283
- Danışmanlar: PROF.DR. TURAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
CUMHURİYETTEN GÜNÜMÜZE ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA BİYOLOJİ ÖĞRETİMİNİN YAPISI VE SORUNLARI (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin KAPLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EKİM 2002 ÖZ Orta öğretim kurumlarında okuyan gençlerimizin biyoloji derslerine karşı lakayt kalması, üzerinde düşünülmeye değer bir konudur. Gençlerimizin bu temel bilimden kaçışının sebepleri üzerinde durulmalıdır.Biyoloji öğretmenleri, biyolojiyi öğrencilerine sevdirememek ve her insanın öğrenmesi gereken bilgileri onlara kazandıramamaktan dolayı büyük sıkıntı çekmektedir. Bu noktadan hareket ederek: Cumhuriyet' ten günümüze orta öğretim kurumlarında biyoloji eğitimi ve öğretiminin yapı ve sorunlarını tespit etmek maksadıyla, öğretmen ve öğrencilere uygulanan anketlerin sonuçlarının değerlendirilmesi ve Cumhuriyet' ten günümüze yayımlanan biyoloji öğretim programlarının incelenmesi bu araştırmanın temelim oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket ve tarama yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler, Kırıkkale il merkezindeki liselerde görev yapan 30 biyoloji öğretmeniyle biyoloji dersini alan toplam 500 öğrenciden alınmıştır. Verilerin analizinde istatistik! metotlar kullanılmıştır. Bu analizler sonucunda biyoloji öğretiminin amaçlan, sorunları, yöntemleri, araç-gereç ve soru tiplerine ilişkin öğretmen ve öğrencilerin verdikleri cevaplar arasında istatistiki olarak bariz farklılıklar ortaya çıkmıştır. Ayrıca bakanlığın orta öğretim müfredatım tespit ederken; dünyadaki bilimsel seviye, ülkemizin şartlan ve ihtiyaçlarını bir bütün olarak göz önünde bulundurmadan hazırladığı da tespit edilmiştir. Ayrıca biyoloji öğretimi esnasında; öğretmenlerden, öğrencilerden, müfredat programlarından, okul yönetiminden ve Milli Eğitim Bakanlığı yönetiminden kaynaklanan başlıca sorunlar maddeler halinde belirtilmiş ve sorunların çözüm yollan da öneriler kısmında açıklanmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The students who are at secondary school are indifferent to biology as a school subject is worth considering. There must be a specific reason why they are uninterested in biology. Besides, biology teachers are in trouble since they are not able to make the students like biology and make them learn the information that the course covers. The main purpose of this study is to determine the fundamentals and problems of biology teaching in secondary education since the foundation of Turkish Republic by comparing and contrasting the findings obtained from the surveys and examining the biology curricula that have been published since the foundation of Turkish Republic. This study was carried out using a questionnaire and making use of survey method. The population was comprised of 30 biology teachers working at high schools in Kırıkkale and 500 students who study biology. Several statistical techniques were used to analyze the data collected. Results indicated that there have been significant statistical differences between the answers of teachers and students to the questions about the aims, problems, methods, materials and question types of biology teaching. Moreover, it was found that the Ministry of National Education do not consider the scientific trends in the world, our country's conditions and needs as a whole when preparing curriculum of secondary education. In addition, the main problems which arise from teachers, students, curriculum, school administration and the Ministry of National Education are indicated item by item. The solutions to the problems are explained in the part of recommendations. 1ft