Training university EFL students in combined metacognitive strategies for listening
Üniversite düzeyinde yabancı dili İngilizce olan öğrencilerin dinleme becerileri için birleşik metakognitif starteji eğitimi
  1. Tez No: 113298
  2. Yazar: AYŞEGÜL AMANDA YEŞİLBURSA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışma yabancı dili İngilizce olan bir grup Türk üniversite öğrencisinin dil öğrenme strateji profillerini ortaya koymak ve dinleme becerileri için birleşik metakognitif strateji eğitiminin faydalarını sorgulamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, çalışmanın kuramsal çerçevesini sunmaktadır. Aynı zamanda çalışmanın amacını, kapsamını, varsayımlarını ve çalışmada kullanılan veri toplama ve değerlendirme metotlarını ortaya koymaktadır. İkinci bölüm, konuyla ilgili kaynak taramasını kapsamaktadır. Bu bölüm genel olarak yabancı dil öğrenme kuramlarına değinmektedir. Daha detaylı olarak dil öğrenme stratejileri, strateji eğitimi, metakognisyon ve dinleme becerisi için metakognitif strateji eğitiminden bahsedilmektedir. Üçüncü bölüm araştırmanın yöntemini, veri analizini ve tartışmasını kapsamaktadır. Dördüncü bölüm çalışmanın kısa bir özetinin yapıldığı ve önerilerin sunulduğu sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to determine the language learning strategy profile of a group of Turkish university EFL students, and to investigate whether or not they can benefit from a combined metacognitive strategy training for listening. The study comprises of four chapters. The first chapter offers a background to the study. The aim and scope of the study are given in this chapter, along with the method and assumptions. The second chapter presents the literature review. This chapter provides a brief history of foreign language learning theories, concentrating on the cognitive approach. It then introduces the concept of language learning strategies, strategy training, metacognition, and metacognitive strategy training for listening. Chapter three deals with the research methodology and the data analysis, and presents a discussion of the results. Chapter four, the conclusion, provides a brief summary of the study offering pedagogical implications and suggestions for future research.