Farklı öğrenim düzeyindeki tüketicilerin süpermarketlerden gıda alışverişlerinde etkilendikleri faktörler
  1. Tez No: 113297
  2. Yazar: ŞEFİKA KÜÇÜKKÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. HAMİL NAZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, farklı öğrenim düzeyindeki tüketicilerin süpermarketlerden gıda alışverişlerinde etkilendikleri faktörlerin belirlenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma Ankara ili, merkez ilçelerinde yer alan 18 ayrı süpermarketin farklı mağazalarında, gıda alışverişi yapan 500 tüketici üzerinde yapılmıştır. Veri toplama tekniği olarak anket formu kullanılmıştır. Araştırmada tüketicilerin genel alışveriş alışkanlıkları, süpermarket alışverişleri ile ilgili alışkanlıkları ve süpermarketlerden gıda satın alma davranışları araştırılmıştır. Araştırma kapsamına alınan tüketicilerin ailelerinde alışveriş en çok kadın erkek birlikte ya da kadınlar tarafından yapılmaktadır. Ailelerde gıda maddeleri, temizlik maddeleri, kozmetik ve küçük mutfak araçlarının satın alınmasına çoğunlukla kadınlar karar verirken giyim, büyük mutfak araçları ve mobilyanın satın alınmasına çoğunlukla kadın erkek birlikte karar verenlerin oranı daha yüksektir. Tüketiciler günlük ve toptan alışverişlerini en çok süpermarketlerden yapmaktadır. Tüketicilerin yarıdan fazlası (%55.8) gıda alışverişlerinden önce her zaman ihtiyaç listesi hazırlamakta, ihtiyaç listesi hazırlayan tüketicilerin oranı öğrenim düzeyi yükseldikçe düşmektedir. Araştırmaya alınan tüketicilerin %41.6'sı gıda alışverişlerinden önce her zaman piyasa araştırması yapmaktadır ve tüketicilerin gıda alışverişlerinde en fazla kullandıkları bilgi kaynakları geçmiş deneyimleri (%58.6) ve piyasa araştırması (%34.2)'dır. Ayrıca yüksek öğrenim düzeyindeki tüketicilerde broşürlerin bilgi kaynağı olarak kullanılma oranı (%15.8)'da yüksektir. Gıda alışverişlerinde ambalaj yapısından etkilenen tüketiciler en fazla ambalajın gıdaya uygunluğundan ve sağlam olmasından etkilenmektedir. Tüketicilerin sağlık açısından en uygun gördükleri gıda ambalajlan sırasıyla cam ambalaj, karton kutu ve tetra-pak kutudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was planned and studied to determine the factors, which affect the consumers from different education levels, when food shopping at supermarkets. The research was done with 500 consumers who were shopping at different stores of 1 8 supermarkets in Ankara and central districts. Inquiry form was used for data collection technique. In this research, general, supermarket and supermarket food shopping behaviours of consumers were determined. This research aimed at finding out the general shopping habits of the consumers, their habits related to the shopping made from the supermarkets and their attitudes towards buying food from the supermarkets. Shopping is made mostly by woman and man together or just by women among the families of the consumers under this research. While mostly women decide on buying the food, cleaning materials, cosmetics and small kitchen tools, the proportion of the consumers is higher in which man and woman decide together on buying cloths, larger kitchen tools and furniture. Consumers make their daily and collective shopping mostly from the supermarkets. More than half of the consumers (55.8%) always prepare a need list before their food shopping; and the ratio of the consumers who prepare a need list decreases as the level of education increases. 41.6% of the consumers participated in this research always makes market research before their food shopping, and mostly used information sources by the consumers during food shopping are their previous experiences (58.6%) and market research (34.2%). Moreover, the rate of using the leaflets as an information source is also high (15.8%) among the consumers at the level of higher education. The consumers who are affected by the types of the packages in food shopping are mostly affected by the convenience of the packing for the food and its safeness. The food packages appreciated by the consumers in terms of health are the packages made of glass, boxes made of pasteboard and tetra-pack boxes, respectively.