Deneysel pankreatitin pankreas ve karaciğer dokularında oluşturduğu değişiklikler
The Changes concluded of experimental pancreatitis on the pancreas and liver tissues
- Tez No: 11330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ill ÖZET DENEYSEL PANKREATİTİN PANKREAS VE KARACİ?ER DOKULARINDA OLUŞTURDU?U DE?İŞİKLİKLER Yedi günlük bir periyodta ratlarda oluşturulan deneysel pankreatitin pankreas ve karaciğer dokuları üzerine etkileri çalışılmıştır. Akut pankreatit oral olarak verilen etanolden {% 40'lık) sonra safrapank reatik duktusun bağlanması ve aktive edilmiş enzim lerin pankreatik parankima içine enjekte edilmesi ile oluşturuldu (grup I). Safra-pankreatik duktusun bağlanmasından 7 gün sonra pankreastaki histolojik değişiklikler; (a) normal asinar hücre bazofiliası nın görülmemesi, (b) asinar hücrelerdeki zimogen gra nüllerin büyük kaybı, (c) açık sitoplazmik. vakuolle rin görülmesi, (d) sitoplazmada lipid damlacıkları nın birikimi, (e) geniş ödem alanları, vasküler do luluk (hiperemi) nekrozdur. Karaciğerde, en belirgin değişiklikler kanaliküler bölgelerin genişlemesi, mikrovi Huşların kaybı ve granüler endoplazmik reti kulum sisternalarının genişlemesidir.112 Son raporlar, çeşitli ajanlara karşı prostaglan- dinlerin gastrointestinal mukozayı koruduğunu ileri sürmüşlerdir. Biz pankreas ve karaciğer dokusu hasa rı üzerine prostaglandin E 'nin etkilerini test et tik. Prostaglandin E_ (2 jug./kg. intravenöz) duktal ligasyondan 24 saat sonra verildi ve dokular, ope rasyondan 7 gün sonra incelendi (grup H). Grup I hayvanlarda % 20'lik bir mortalite gözlenmiş, PGE2 ile muamele mortaliteyi % 10'a düşürmüştür. Işık ve elektron mikroskopik gözlemler karaciğer ve pankrea tik morfolojinin 2 ;ug./kg. PGE2 uygulanmış, duktus ları bağlı grup H hayvanlarında iyi korunmuştur. Bu gözlemler, prostaglandinler tarafından sağla nan koruyucu etkinin gastrointestinal mukoza ile sı nırlı olmayıp, pankreas ve karaciğerde de meydana gelebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
113 SUMMARY THE CHANGES CONCLUDED OF EXPERIMENTAL PANCREATİTİS ON THE PANCREAS AND LIVER TISSUES The effects of experimental pancreatitis on panc reas and liver tissues has been studied in the rat for a period 7 days. Asute pancreatitis was induced by bile-pancreatic duct ligation and injecting in ac- tived pancreatic enzymes in pancreatic parenchyma af ter received ethanol (40%) orally (group I). The his tologic changes in the pancreas after 7 days of bi le-pancreatic duct ligation; (a) disappearence of normal acinar cell basophilia/ (b) marked loss of zymogen granules within the acinar cell, (c) appear- ence of clear cytoplasmic vacuoles, (d) marked accu mulation of lipid droplets in cytoplasm and (e) wide spread areas of edema, vascular congestion (hypere mia) and necrosis. In liver, the most prominent changes are dilation of the canalicular spaces, loss of the microvilli and dilation of the rought endo plasmic reticulum cistarnae.114 Recent repots have suggested that prostaglandins protect the gastrointestinal mucosa againts a varie ty of agents. We have tested the effect of prostag landin E“ on pancreas and liver tissue damage. Pros taglandin E- (2 jig/kg. intravenous) administered 24 hr after ductal ligation and tissues investigated 7 days after operation (group IE). A 20% mortalty was observed in group I animals. Treatment with PGE_ deg- reased mortality to 10%. Light and electron microsco pic investigations revealed the liver and pancreatic morphology was well preserved in group H animals on duct-llgated who were treated with 2 jig. /kg. PGE_. These observations suggest that the protective effect induced by prostaglandin E”are not limited to the gastrointestinal mucosa but may also occur in the pancreas and liver.