Ratlarda deneysel akut pankreatite glutaminin etkileri
The effects of glutamin on the necrotizing pancreatitis in rats
  1. Tez No: 341964
  2. Yazar: ETEM ALHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Genel Cerrahi, Physiology, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızda ratlarda deneysel akut nekrotizan pankreatiteglutaminin etkileri araştırıldı. Ratlar sham+salin, sham+glutamin, akut nekrotizan pankreatit+salin ve akut nekrotizan pankreatit+glutamin olmak üzere dört gruba ayrıldı. Akut nekrotizan pankreatit ortak biliopankreatik kanala glikodeoksikolik asit infüzyonu ve parenteral cerulein verilmesiyle oluşturuldu. Pankreas histopatolojisi, mortalite, sistemik kardiovasküler parametreler, fonksiyonel kapiller dansite, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, pankreas ve akciğer dokusunda bazı enzim belirteçleri ve serum interlökin 6 düzeyleri incelendi. Akut nekrotizan pankreatit indüksiyonu mortaliteyi, pankreatik nekrozu, serum amilaz, üre, alanin aminotransferaz ve interlökin-6, bronkoalveoler lavajda laktik dehidrogenaz düzeylerinde, pankreas ve akciğer dokularında miyeloperoksidaz ve malonildialdehit doku aktivite düzeylerinde anlamlı bir artışla sonuçlandı. Serum kalsiyum, kan basıncı, idrar debisi, pO2, fonksiyonel kapiller dansiteyi azalttı. Glutamin verilmesi bu sonuçları anlamlı olarak düzeltti. Dolayısıyla bu sonuçlar glutaminin akut nekrotizan pankreatit tedavisinde pankreatit seyrini olumlu etkilediğini ve tedavide yeri olduğunu düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the influence of glutamine on the acute necrotizing pancreatitis (ANP) induced by glycodeoxycholic acid in rats. Rats were divided into six groups as sham + saline, sham+glutamine, ANP + saline, ANP + glutamine.Acute necrotizing pancraetitis was induced by the infusion of glycodeoxycholic acid into the biliopancreatic duct with the subsequent parenteral administration of Cerulein. The following parameters were them investigated during the illness: mortality, systemic cardiovascular correlates, functional capillary density, renal and hepatic functional tests, some enzyme markers in the pancreatic and lung tissues, serum IL-6, and the extent of pancreatic acinar cell injury by histopathology.Induced acute pancreatitis resulted in a significant increase in the mortality rate and pancreatic necrosis; levels of serum amylase, alanine aminotransferase, IL-6, and urea; lactate dehydrogenase in the bronchoalvelar lavages; tissue activities of myeloperoxidase and malondialdehyde in the pancreas and lungs. There was a significant reduction in serum calcium concentration, blood pressure, urine exretion, p02, and functional capillary density.Administration of glutamine improved these alteretions significantly. Therefore, these results demonstrate that glutamine is suited to the treatment of acue necrotizing pancreatitis.