Büro yönetimi ve sekreterlik programlarında öğretim materyallerinin kullanımının öğretim elemanı ve öğrenciler üzerindeki etkisi
The Effects of the effective use of educational materials in the office management and secretary programmes on the students and education workers
  1. Tez No: 113306
  2. Yazar: NİLGÜN ÇITAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Büyük bir dinamizm içinde bulunan ve hızla genişleyen çalışma hayatında meslekî açıdan yüksek yetenekli, teknik bilgi ve becerilere sahip elemanlara duyulan ihtiyaç her geçen gün biraz daha artmaktadır. Teknolojik öğretim materyalleriyle oluşturulan öğretim ortamları; ihtiyaçlara cevap verebilen duyarlı bir eğitim sisteminin sağlanmasında ve kaliteli eğitimin gerçekleştirilmesinde büyük katkılar sağlamaktadır. Öğretme-öğrenme sürecini etkin hale getiren, öğrenmeyi herkes için kaliteli ve kolay duruma getiren öğretim materyallerinin Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programlarında kullanılmasıyla; çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu, yemliklere kolaylıkla ve kısa zamanda uyum sağlayabilecek nitelikli elemanların yetiştirilmesi mümkün olmaktadır. Bu çalışma; Türkiye'de meslek yüksek okullarına bağlı Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programlarında öğretim materyallerinin bulundurulması ve bu materyallerden yararlanılması durumlarının tespiti ve derslerde öğretim materyalleri kullanımına ilişkin öğretim elemanı ve öğrenci görüşlerinin belirlenmesine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede 19 Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programında görev yapmakta olan 76 öğretim elemanı ile öğrenim görmekte olan 521 öğrenci üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Anketlerden elde edilen bulgular; bu programlarda öğretim teknolojisi ürünleri olan materyallerin yeterli sayı ve nitelikte bulundurulmadığım; özel üniversitelere bağlı programların sahip oldukları öğretim materyalleri olanaklarının, kamu üniversitelerine bağlı programların sahip oklukları öğretim materyalleri olanaklarından daha yeterli okluğunu göstermektedir. Çalışma; öğretim elemanı ve öğrencilerin, öğretim materyallerini kullanmanın; eğitimin niteliğinin yükseltilmesinde bir zorunluluk olduğunu düşündüklerim ortaya çıkarmaktadır. Özellikle öğretim elemanları; öğretim materyalleri olanaklarının arttırılması ve güncelleştirilmesi, materyallerin derslerde etkin olarak kullanılabilmesi için birtakım önlemlerin alınması gerektiğini düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Working life which expands quickly in a large dynamism need many workers who has large abilities, technical knowledge and cleverness. Education environment which takes form with technical teaching materials gives big additions to materializing sensible and Ml quality education systems. In Office Management and Secretary Programmes, educational materials makes teaching and learning time active which is easy and full of quality to learn is used. In this way, many qualified secretaries trains easily whom working life needs. In Turkey, this working becomes true with education worker's and student's opinions finding out to have ready teaching materials in Office Management and Secretary Programmes. An inquiry made on to 76 education workers and 521 students who have duties in Office Management and Secretary Programmes. This inquiry results says that the teaching technology product materials don't have enough quality and number. The private university programmes have enough teaching materials instead of universities which depends on public. This work says that, education worker's and student's teaching materials must be used in highing education quality. Especially education workers think that, many cures must be taken in increasing teaching material possibilities and using this materials in the lessons.