Marmara depremi sonrası Kocaeli ili lise öğrencilerinin bazı değişkenlere göre sürekli kaygı düzeyleri
A Study depending on some variables a trait levels of the high school students in Kocaeli after the Marmara Earthquake
- Tez No: 113331
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA ERSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada Kocaeli ili lise öğrencilerinin bazı değişkenlere göre sürekli kaygı düzeyleri arasında farklar olup olmadığı incelenmiştir. 17 Ağustos 1999 depreminden etkilenen Kocaeli ili araştırmanın evrenini kapsamaktadır. Kocaeli ili sınırlan içerisinde Karamürsel, Gebze, Gölcük ve İzmit ilçesindeki lise öğrencileri araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmada öğrencilerin sürekli kaygı düzeylerini ölçmek için Necla Öner (1985) tarafından geliştirilen Kendini Değerlendirme Envanteri (KDE); öğrencilerin stresle başa çıkma stratejilerini ölçmek amacıyla Aysan (1994) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Stresle Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği (SYBSÖ) ve bazı değişkenlerle ilgili bilgi toplamak için ise Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde farklı gruplar arasında anlamlı farklar olup olmadığını ölçmek için ikili gruplarda“t”testi, ikiden fazla gruplarda tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Varyans analizi sonucunda çıkan F değerinin anlamlı olması durumunda hangi grupların ortalamaları arasında anlamlı farklar olup olmadığını belirlemek için de Tukey testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, it was investigated whether there is a significant difference between the a-trait levels of the students attending high school in Kocaeli when some variables are taken into account. The population of this study is the province of Kocaeli, which was greatly damaged by the 17 August 1999 earthquake. The subjects of this study are the high- school students from Karamürsel, Gebze, Gölcük and İzmit. In this study, the Evaluation of Self Inventory (ESI), developed by Necla Öner (1985), is used to examine the a-trait levels of the students. In examining the stress-coping strategies of the students, the Stress Coping Strategies Scale (SCSS), adapted to Turkish culture by Aysan (1994), is used. In addition, a questionnaire is used to collect data for some variables. In analysing the data, in order to see whether there is a significant difference between different groups, the t-test is used to compare two groups, one-way variance is applied when comparing more than two groups. In the event that the F- ratio obtained from the analysis of variance shows a significant difference, the Tukey Test is applied in order to determine which groups have a significant difference between their means.