1998 ilköğretim hayat bilgisi dersi programına ilişkin öğretmen görüşleri
The Opinions of the teachers regarding the 1998 social science curriculum in primary education school
  1. Tez No: 113330
  2. Yazar: GÜLHAN GÜLAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESED YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilköğretim 1. 2. ve 3. Sınıf, Hayat Bilgisi Dersi Programına ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemek üzere yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara İlinin merkez ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilköğretim okullarının, birinci kademesinde görev yapan sınıf öğretmenlerinin tümü oluşturmaktadır. Merkez ilçelerde bulunan ve random yoluyla belirlenen, ilköğretim okullarında görev yapan, 1. 2. ve 3. sınıf öğretmenleri olmak üzere toplam 374 öğretmen, araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak geliştirilen ankete, ilgili uzman görüşleri alınarak son şekli verilmiştir. Araştırmada uygulanan anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgilere yönelik 4 madde, ikinci bölümde; programın hedefler boyutuna ilişkin 10, içeriğin düzenlenmesine ilişkin 9, eğitim durumlarına ilişkin 11, sınama durumlarına ilişkin 5 soru maddesi ve programın geneline yönelik 1 açık uçlu madde olmak üzere toplam 40 soru maddesi bulunmaktadır. Anketin Cronbach Alpha formülünden yararlanılarak hesaplanan güvenirlik değeri.94 olarak bulunmuştur. Anket yoluyla elde edilen veriler; frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (X) ve standart sapma (ss) hesaplamaları ile analiz edilmiştir. Öğretmenlerin öğrenim durumlarına ve kıdemlerine göre görüşleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığına Mann- Whitney U ve Kruskal-Wallis testi ile bakılmıştır. Elde edilen bulgular, tablolar halinde sunularak yorumlanmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre; 1 -Programın, hedefler kısmına ilişkin görüşler açısından ortalama olarak öğretmenler (3,41)“Katılıyorum”düzeyinde görüş belirtmişlerdir. 2-Programın, içerik kısmına ilişkin görüşler açısından ortalama olarak öğretmenler (3,30)“Kararsızım”düzeyinde görüş belirtmişlerdir. 3 -Programın, eğitim durumları kısmına ilişkin görüşler açısından ortalama olarak öğretmenler (3,09)“Kararsızım”düzeyinde görüş belirtmişlerdir. 4-Programın, sınama durumları kısmına ilişkin görüşler açısından ortalama olarak öğretmenler (3,22)“Kararsızım”düzeyinde görüş belirtmişlerdir. 5-Öğretmenlerin öğrenim durumlarına göre programın; hedefler, içerik, eğitim durumları ve sınama durumlarının düzenlenmesine ilişkin görüşleri arasındaki fark, anlamlı bulunmamıştır. 6-Öğretmenlerin kıdem durumlarına göre, programın hedeflerine ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. İçerik, eğitim durumları ve sınama durumlarının düzenlenmesine ilişkin görüşleri arasındaki fark ise anlamlı bulunmamıştır. 7-Öğretmenlerin öğrenim durumlarına göre, genel olarak programın tüm boyutlarına ilişkin görüşleri arasındaki fark, anlamlı bulunmamıştır. 8-Öğretmenlerin kıdem durumlarına göre, genel olarak programın tüm boyutlarına ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study is carried out to determine the opinions of teachers about the programme of the lesson of Social Science in first, second and third classes in primary education schools. The population of the study was all class teachers who work at the first level of formal primary education schools in districts of Ankara subsidiary to Ministry of National Education. The sample of the study was formed by total 374 teachers as first, second and third class teachers who work at primary education schools in provinces and who were chosen with the method of random. The descriptive method was used in this study. The data collecting means was questionnaire and it was developed by getting the opinions of the relevant experts. The questionnaire which was applied in the study consists of two parts. In these parts, there are totally 40 items as follows: at first part there are 4 items related to the personal information, at second part there are 10 items related to the objectives of the programme, 9 items related to the organization of the content, 11 items related to the learning situation, 5 items related to the testing situation and one open-ended item related to the programme in general. The reliability value of the questionnaire calculated by using Cronbach Alpha formula was computed as. 94. The data gathered from the questionnaire was analyzed with the calculations of frequency (f), percentage (%), arithmetic mean (X) and standard deviation (ss). It was tested that there was no meaningfull difference in terms of learning situation and teaching experiences of the teachers by using Mann- Whitney U test and Kruskal-Wallis test. The results attained was interpreted by using tables.IV According to the results of the study; 1-The teachers expressed their opinions concerning the objectives of the programme on an average (3,41) level of“Agree”. 2-The teachers expressed their opinions concerning the content of the programme on an average (3,30) level of“Undecided”. 3-The teachers expressed their opinions concerning the learning situation of the programme on an average (3,09) level of“Undecided”. 4-The teachers expressed their opinions concerning the testing situation section of the programme on an average (3,22) level of“Undecided”. 5-In terms of the learning situation of the teachers, the difference between the opinions of the teachers concerning the objectives, content, learning situation and testing situation of the programme was not found meaningful. 6- In terms of the teaching experiences of the teachers, the difference between the opinions of the teachers concerning the objectives of the programme was found meaningful. But the difference between the opinions of the teachers concerning the content, learning situation and testing situation of the programme was not found meaningful. 7- In terms of the learning situation of the teachers, the difference between the opinions of the teachers concerning the sections of the programme in general was not found meaningful. 8- In terms of the teaching experiences of the teachers, the difference between the opinions of the teachers concerning the sections of the programme in general was found meaningful.