A Suggested advanced spoken course syllabus for fourth year students at Hacettepe University ELT department
Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümü dördüncü sınıf öğrencileri için önerilen ileri konuşma teknikleri dersi müfredatı
- Tez No: 113332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
11 ÖZET Bu çalışma İngiliz Dili Eğitimi bölümlerinde öğretmen adayı olan öğrencilere İngilizce konuşmalarını ilerletmelerine yardımcı olmak için düzenlenmiştir. Öğrenciler, İngilizce'yi konuşan diğer insanlardan daha fazla olarak, okullarda öğretmen olarak standardı yüksek bir İngilizce'ye ihtiyaç duymaktadırlar. Bu öğrenciler, her ne kadar dilbilgisi ve kelime bilgisinde iyi durumda olsalar da, dilde dilin üst parçalarını (suprasegmentals) ve dilde kendilerini ifade etmeleri için en gerekli kısımları çalışmadıkları için üst düzeye ulaşamamışlardır. Dilin üst parçaları öğrenilmesi ve uygulanması en zor olan kısımlardır ve yabancı dilin ana dil olarak konuşulduğu ortamda bulunmayan öğrencilerin konuşma dilinde bazı eksikliklerin olması kaçınılmazdır ve bu öğrenciler özgüven kazanamamaktadırlar. Birinci bölüm çalışmanın temelini ve problemi anlatmaktadır. Probleme ait hipotezler de burada verilmiştir. İkinci kısımda konuşma öğretiminde kullanılan, yöntemlerin ve tekniklerin detaylı bir çalışması sunulmuştur. Burada konuşma öğretiminde kullanılacak etkinliklerde kapsamlı bir şekilde anlatılmıştır. Üçüncü kısımda 'Advanced Speaking Course', yani üst düzeyde konuşma dersinin yabancı dil öğretimine katkıları, eşik düzeyi ve bu dersin ne içerdiği anlatılmaktadır. Dördüncü kısım ana bölüm olup konuşma dersine ait izlenceyi sesletim (pronunciation) ve tonlama ile ayrıntılı bir şekilde incelemektedir. Tonlamayı meydana getiren üst öğeler kavşak (juncture), vurgu (stress), tını (pitch) ve tonlar (yükselipIll alçalmalar) öğrencilerin sorunları doğrultusunda eğitimsel olarak üniteler halinde çalışılmaktadır. Daha sonra öğrencilerin meramlarını anlatmada eksik bulundukları, söylev ifadeleri (discourse), herhangi bir fikre katılma ve katılmama ifadeleri, fikir belirtme ve yorum yapma ifadeleri, şakaları anlama ve anlatma, öğretmen ve öğrenciler arası sınıf dilinin kullanımı ve topluluk önünde konuşma teknikleri anlatılmaktadır. Her bir konunun örneklerle, üniteler halinde metin ve karşılıklı konuşmalarda anlatılmasının ardından öğretim kısmında sınıf kullanımına ait etkinlik ve alıştırmalar çalışılmaktadır. Öğrencilerin bu şekilde kurs boyunca ve sonrasında, konuşulan İngilizce diline iyi bir şekilde hakim olacaklarına inanılmaktadır. Beşinci kısım ikinci ve dördüncü kısımda çalışılan ve dil eğitiminde faydalı olunacağına düşünülen tekniklerin ana hatlar halinde özetlendiği genel sonuçtur. Dilin üst kısmının (suprasegmental part) eğitimsel analizi ve özel olarak tasarlanıp sunulan alıştırmalar, aday İngilizce öğretmenlerinin konuşma İngilizce'sine iyi bir şekilde hakim olmaları, konuşma dilinde akıcılıklarını ve doğru kullanmalarını ilerletmelerine yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Öğrenciler bu şekilde kendilerine güven de kazanacaklardır. Alıştırmalar konuşma dilini ilerletmeleri için ana dili Türkçe olan İngilizce öğretmen adaylarının ihtiyaçlarını karşılamak ve konuşmalarını düzeltmek amacıyla tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study is designed to help students of English who are prospective English language teachers at ELT Departments to improve their speaking skills. More than other speakers of English, they need to have a high standard of spoken English in their teaching career at schools. Although they may have a good command of grammar and vocabulary, they have not achieved an advanced level in spoken English as they have not studied the prosody of language, and the other oral features of language. The prosody of language is the most difficult to learn and apply, and students who have not been exposed to native language society have some disadvantages in spoken language which makes them lose their sself-confidence. Therefore, the prosody, juncture, stress, pitch and tone should be studied by students. Chapter 1 states the background to the study, and the problem to be discussed in the study. The hypotheses of the problem are also studied here. In chapter 2, there is the literature review of the methods and approaches in teaching speaking. The review of the techniques and activities has been presented here, in a detailed study. Third chapter examines the contributions of the advanced spoken language to language learning and teaching, the Threshold level and the requirements of the course. Chapter 4, the main chapter, examines the spoken course syllabus with pronunciation and intonation in a detailed study. The suprasegmental elements of intonation; juncture (pauses), stress, pitch and tone (falls and rises) are studied, pedagogically in accordance with the problems of students in units. Then, the techniques of discourse markers, agreement and disagreement,giving opinions and making comments, summary making, humour and jokes, use of classroom language, and public speech, in which students have deficiencies are presented, in units. After the explanation of each subject with examples, texts and dialogues in units, activities and exercises are studied for classroom use, in teaching part. Chapter 5 is a general conclusion, summarising what is studied in chapter 2 and 4 are useful in language teaching, and this is believed to be useful in language learning and teaching, pedagogically. The pedagogical analysis of the suprasegmental part of the language and the specifically designed exercises presented in this study, have been developed to help prospective English language teachers to have a good command of spoken language and improve fluency and accuracy in spoken language. This will help them to gain self confidence as well. The exercises have been especially designed for Turkish speaking English language teacher trainees to improve spoken language, and rectify the foreign accent they have.