Akademisyenlerin üniversite sisteminden beklentileri, sistemle ilgili görüşleri ve iş streslerinin belirlenmesi
Academics expectation from higher education system, their thougts about the system and determining their work-related stress
- Tez No: 113344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE MAVİLİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Yapılan bu çalışmada üniverser, sistemin, bu sistemin bir parçası olan öğretim üyeleri tarafından değerlendirmesinin yapılmasına, sorunu yaşayanların görüşlerinin alınması yoluyla sorun alanlarının belirlenmesine çalışılmıştır.Bu bağlamda üniversite ile ilgili sorunları birebir yaşayan ve çözüme kavuşturulabilmesi yönünde çaba gösteren akademisyenler tarafından üniverser sistemin değerlendirmesinin yapılması, beklenti ve görüşlerinin alınması ve iş streslerinin belirlenmesi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaç çerçevesinde, yöntemi genel tarama modeli olarak planlanan bu araştırmada veriler Ankara ilinde devlete bağlı Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi 'nin sosyal bilimler ve fen edebiyat fakültesine bağlı tarih, Türk Dili ve edebiyatı, sosyoloji, psikoloji, felsefe bölümleri ve Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Yüksekokulu öğretim üyelerinden toplanmıştır.Sosyal bilimler alanının seçilme nedeni, öncelikli olarak bu araştırmayı yapan kişi Sosyal Hizmetler Yüksekokulu mezunudur. Sosyal Hizmet, sosyal bilimlerle ilişkisi yüksek bir disiplin ve meslektir. Sosyal Hizmet eğitim programında sosyal bilim derslerine ağırlık verilmektedir.Bilindiği gibi birinci ve ikinci döneminde zorunlu sosyal bilim dersleri bulunmaktadır.(Psikoloji, sosyoloji, ekonomi, Türkiye'nin toplumsal yapısı gibi.)Araştırmacı da kendi lisans eğitimi doğrultusunda araştırma için bu alanı seçmiştir.Buna ek olarak, sosyal bilimlerdeki araştırma sayılarının fen bilimlerine oranla az olması, ve daha az desteklenen bir alan olması konusuna sosyal bilimler öğretim üyelerinin nasıl baktıklarının belirlenebilmesidir.Araştırmanın yalnızca öğretim üyelerini kapsama nedeni ise yükseköğretim sistemi içerisindeki hizmet yıllarının fazla olmasıyla ilgilidir.Verilerin toplanmasında tam sayım yoluna gidilmiş, ancak 100 öğretim üyesinden veri toplanabilmiştir. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından amaca yönelik geliştirilen ve üç bölümden oluşan anket formu ve İş Stres Düzeyi Ölçeği kullanılmıştır.Ill Elde edilen bulgularla öğretim üyelerinin üniverser sistemle ilgili görüşleri ve iş stresleri uygun istatistiksel analizler ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, an attempt has been made to carry out an assessment of the higher education system by members of academic staff, who are part of this system, and to identify problem areas by receiving the opinions of those who experience the problems.In this context, carrying out an assessment of the system by academics who directly experience the problems related to higher education and who make efforts for them to be solved, receiving their expectations and opinions, and identifying their work-related stress, constitutes the goal of the research. In the framework of this goal, the data in this research for which the“descriptive survey model”has been planned as the method have been collected from members of academic staff at the departments of Turkish Language and literature, sociology, psychology and philosophy of the faculties of social studies and of science and letters within the Hacettepe Universty, the Gazi Universty, the Ankara Universty and the Middle East Technical Universty and at the Hacettepe Universty School of Social Work, all of which are public institutions of higher education in the province of Ankara.The primary reason for choosing the area of social studies is the fact that the person who has conducted this research is a graduate of the School of Social Work.Social work is a discipline and profession which is closely related with social studies.In the programme of social work education, subjects of social studies are given a prominent place.As is known, there are compulsory courses in social studies(such as psychology, sociology, economics and Turkey's social structure)during the first and second semesters.In line with her own undergraduate studies, the researcher has chosen this area for the researcher.In addition an effort has also been made to find out how members of academic staff in the area of social studies view the fact that there is less research in this area than in the area of science and that it is a less supported area.The reason that the research covers only members of academic staff(rather than lecturers and others without a doctoral degree)is that they have worked in the higher education system for a longer period of time in comparison with others.In collecting the data, the method of full counting has beenused but it has been possible to collect data from only 100 members of academic staff. In the context of the research, a questionnaire form, developed by the researcher for the purpose and composed of three parts and a Work-Related Stress Level Scale have been used as the instrument for data collection. With the findings obtained, the opinions of the members of academic staff concerning the higher education system, and their work-related stress, heve been tested through appropriate statistical analyses.