Türk halkbilimi çalışmaları tarinde halkevlerinin I. döneminin (1932-1956) yeri ve önemi
The Importance and the place of the first period of people's houses at the history of Turkish folclore study
- Tez No: 113343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖCAL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Bu tezin konusu, Halkevlerinin l.dönem çalışmalarının genel durumu ve 1956 yılına dek yapılan çalışmalarla Halkbilimi'ne sağladığı katkılardır. Halkevlerinin toplumu bilgilendirmek ve bulunduğu merkezi tespit ederek ihtiyaçları gidermek gibi genel amaçları vardır. Bu çalışmaları düzenleyen ve kontrolü sağlayan üst yapı ise G.H.P.'dır. CHP. talimatnameleriyle merkezdeki bir şubeden taşradaki en ufak bir birime kadar çalışmaların eş güdümünü dokuz kol vasıtasıyla sağlamaktaydı. Halkevleri resmî olarak 19 Şubat 1932'de kurulmuştur. 1950 yılında 477 Halkevi, 4332 Halk Odası ve 300'ü aşan kitaplığı o dönemin hükümeti tarafından çıkarılan 5830 sayılı kanunla kapatılmıştır. 1961 'de“Türk Kültür Dernekleri”adıyla çalışan Halkevleri 1963'de hiçbir partiye bağlı olmadan ve siyasetle uğraşmaması koşuluyla“Halkevleri”adını yeniden almıştır ve bugün genel merkezi Ankara'da bulunan Halkevleri etkinliklerini sürdürmektedir, Folklor sözcüğü ilk kez 1938 yılında yayınlanan talimatnamede geçmektedir. Halkevlerinde folklor faaliyetleri tek bir şube altında toplanmamıştır. Dil ve Edebiyat, Temsil, Müze, Tarih ve Folklor kolları Folklor çalışmalarını yürüten şubelerdir. Halkevlerinin Türk Halk Bilimi tarihçesindeki asıl önemleri yayın alanındaki çalışmalarından kaynaklanır. 77 Halkevi dergisi vardır ve bu dergilerin içerikleri büyük oranda folklor ürünlerine yöneliktir. Ancak Folklor çalışmalarının coşkusuna rağmen sistemli yapılmamış olduğu görülmektedir. Halkevlerinde yapılmış olan folklor faaliyetleri bugünkü folklor disiplini kriterleri içerisinde değerlendirilememesine rağmen derleme, sergileme, arşivleme ve yerel unsurları koruma konusunda Türk Halkbilimine sağladığı katkılar göz ardı edilemez.Bu tez halkbilim alanında çalışma yapacak olan araştırmacıların yararlanabileceği bir kaynak özelliği taşıma amacındadır. Çalışmamızda Halkevleri faaliyetlerinin istatistik! verileri bu dönemde ifade ettiği anlamlarla birlikte yorumlanmış, Halkevlerinin yayınladığı el kitapları, kılavuzlar, broşürler kısa bibliyografik künyelerle tanıtılmış; dergilerde yer alan makalelerin tasnifi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this assay is the general status of the 1st Period Studies of the Public houses and their contributions to the public science till 1956. Public houses have general purposes such as informing the society and meeting the needs by determining the center they are in. And the superstructure arranging these studies and providing the control is CHP. CHP was providing the coordination of the studies from a branch in the center to the smallest unit in the provinces via nine branches. Public houses were officially established on 19th February 1932. In 1950, 477 Public houses, 4332 Public rooms and more than 300 library were closed with the law numbered 5830 enforced by the government of that period. In 1961 Public houses operating under the name of“Turkish Culture Associations”took the name of“public house”again provided that they would not be under the service of any party and not engage with policy. Today, a public house whose general center is in Ankara continues their activities. The word folklore was first used in the directive published in 1938. In public houses, folklore activities are gathered under a single branch. The branches carrying out the folklore activities are language and Literature, Presentation, Museum, History and Folklore branches. The main importance of public houses in the history of Turkish Public Science comes from their studies in the field of publication. There are 77 Public House magazines and the contents of these magazines are mostly related with folklore. However, despite the enthusiasm of the folklore studies, it is seen that they have not been carried out systematically. Though, folklore activities made in public houses cannot be evaluated within today's folklore discipline, theirIV contributions to the compiling, exhibition, archiving and protecting the local elements cannot be underestimated. This assay aims to be a source assisting the researchers who will carry out studies on public science. In our study, statistical data on the activities of Public houses are interpreted in accordance with their meaning in this period, hand books, guides, brochures issued by Public houses are introduces with brief bibliographic identity information; the articles took place in the magazines are classified.