Türk ve Kazak işletmelerinde yaratıcılığa yönelik tutumların kültürlerarası bir karşılaştırması
A Cross-cultural comparison of attitudes towards creativity in Turkish and Kazakh companies
  1. Tez No: 113368
  2. Yazar: ŞINAR TOLİBAEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Yaratıcılık toplumla aynı olguya bakan fakat toplumdan farklı olarak algılayan ve farklı reaksiyon veren kişilerin sahip olduğu özellikler olarak tanımlanır. Bu çalışmanın amacı, yaratıcı düşüncenin tanımlaıp tartışılması, yaratıcılık eğiliminin farklı kültürlerde bir farklılık gösterip göstermediğinin araştırılması ve bulguların analiz edilmesidir. Çalışmanın amacına uygun olarak, Kazakistan ve Türkiye'deki ve Kazakistan'daki etnik unsurların birbirleriyle karşılaştırılmasına yönelik bir anket uygulaması yapılmıştır. Anket yöntemiye yapılan araştırma, görüşmelerle de desteklenmiştir. Araştırmada veri çözümleme aşamasında SPSS programı kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, Türklerin Kazak ve Ruslara göre daha yaratıcı oldukları saptanmıştır. Rus yöneticilerinin Kazak yöneticilere nazaran yaratıcılık eğilimlerinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Creativity is defined as personal characteristics that is different in way of thinking, reactions and perceptions. The purpose of this research is to discuss and define what creative opinion is and find out the tendency of creative thinking as to whether it shows any differences within and among different cultural formations. In order to reach the purpose of my research, survey questionary method was conducted. The sampling sub-groups were Russian and Kazakh middle level managers in Kazakhstan and middle level Turkish managers in Turkey. The questionary method was supported by interviews, in which opinions were also taken into account. At the final stage of data analysis, the (SPSS) program was used. As a conclusion of my research, it was found out that Turks in comparisson with Russians and Kazakhs are more creative. Russian managers in comparisson with Kazakh ones are more creative.