Televizyon jeneriklerinde grafik tasarım sorunları 'Kanal T' televizyonu için jenerik uygulaması
Problems of graphic conseption in tv generics generic practice for 'Channel T' television
- Tez No: 113369
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ZÜLFİKAR SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET 1960'lı yıllardan bu yana, en etkili kitle iletişim araçları arasında yer alan televizyon; günümüz teknolojik koşullarıyla daha geniş kitlelere ulaşabilmektedir. Böylece dünya toplumları, daha yakından tanınabilmektedir. Uydu yayınları ile dünyadaki birçok ülkenin TV kanallarına ulaşılabilmekte ve böylece kültür etkileşimi de gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle, özellikle uydu yayını yapan TV kanalları içerik ve grafik tasarım açısından etkili olmalıdır. Ayrıca, gün geçtikçe sayısı artmakta olan TV kanalları arasındaki reklam alma yarışı, kanalların daha fazla izleyici kitlesine ulaşmalarını gerekli kılmaktadır. Bu rekabet sonucunda, TV kanalları daha nitelikli bir içeriğin yanı sıra, -kendisini çağdaş koşullara uydurabilmesi için -estetik niteliği yüksek görselliğe gereksinim duymaktadır. TV jenerikleri; sayıları artan TV kanalları ve bu kanalların programları arasında tercih yapmakta zorlanan izleyicileri, programı izletmeye yönelik bilgilendirici görüntüler olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, TV jeneriklerindeki grafik tasarım sorunları ve program içeriğine uygun en etkili jenerik tasarımının nasıl olması gerektiği konuları irdelenmiştir. Ayrıca, TV jenerikleri, özellikle de haber programı jenerikleri için taşıdıkları önem açısından ele alınmıştır. Söz konusu araştırmanın sonuçlarından hareketle; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (K.K.T.C.) yayın yapmakta olan 'Kanal T Televizyonu için bir haber jeneriği uygulaması yapılmıştır. 'Kanal T ' Televizyonu, program içerikleri açısından başarılı olmasına karşın, görsel (grafik tasarım) açıdan yetersiz kalması nedeniyle izleyici kitlesini artıramamaktadır. 'Kanal T Televizyonu, uydudan yayın yapması nedeniyle K.K.T.C. 'nin dünya ülkelerine karşı imajını belirlemede önemli roller üstlenmektedir. Bu nedenle, çalışmada, en fazla izlenen program olması nedeniyle, 'Ana Haber Programı' için bir jenerik uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Since 1960s TV which has been involved in the most effective mans media can reach to the large crowd of people by recent technological conditions. In this way the communities of the world are known. It is possible to reach to the TV channels by satellites to most of the countries in the world and in this way cultural interaction is carried out. Therefore, TV channels which broadcast by satellites must be effective in content and grafic conception. Also, the compete of advertising among TV channels that increases in number day by day, requires channels to reach to the larger crowd of people. By the result of this competing, TV channels require a visuality with a high quality of esthetics apart from a concept with a high quality (in order to keep in step with contemparary conditions). TV generics are used as pictures to obtain information, to make people watch the programme, for the spectators who can not decide to watch which TV channels and the programmes of these channels. With this work, problems in graphic conception and how the most effective generic conceptions are required are studied carefully. Also, TV generics are specially taken into consideration by the importance of the news programme generics. By the results of this study, for channel TV which broadcasts in TRNC a news generic was carried out. Although“Channel T”is successful in programme concepts it is unsufficient in visuality (graphic conception) so for this reason the number of spectators can not be increased.“Channel T”broadcasts by satellite for this reason it has an important role in determining its image through the countries in the world. So, because it is watched a lot in this study, a generic was carried out for the“New Programme”.