Kinetik tipografinin film ve dizi jeneriklerinde kullanımı ve bir jenerik uygulaması
The use of kinetic typography in film and sequence generics and a generic application
- Tez No: 663228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tipografi, yazının bir düzen içinde boyutlandırılması, basılı hale getirilmesi sürecini kapsar. Açık ve anlaşılır iletişim tipografinin olanaklarına bağlıdır. Yazıyı oluşturan karakterin seçimi, harflerin dış ve iç boşlukları, birbirlerine oranı, zemin ve değer ilişkileri, algılamadaki önemli etmenlerdir. Kavram olarak deneysel tipografi modern çağın gereksinimleriyle harmanlanarak, hareketli yazının temellerini oluşturmuştur. Yazı biçimsel bir değişkenliğe uğrayarak İki boyutlu görüntülerin ardından üçüncü bir boyut ile daha etkili hale gelmiştir. Bu değişkenlik medya uygulamalarına da yansımış, kaydedilebilir sürekli görüntü olarak adlandırılan video ile bütünleşerek kinetik tipografi kavramının doğmasına zemin hazırlamıştır. Tipografi ve hareketin buluşması ile kinetik tipografi her alanda olduğu gibi sinema ve televizyon alanında da alternatif bir etki yaratmıştır. Teknolojik gelişmeler, sinema ve televizyon sektöründeki hızlı gelişim ve hedef kitlenin bilinçlenmesi, özellikle film jeneriklerinin daha dikkat çekici ve izleyiciye hitap etmesi, film ve dizi hakkında izleyiciye ipuçları vermesi ile sonuçlanmıştır. Bu çalışmada kinetik tipografinin film ve dizi jeneriklerine katkısı araştırılmış ve bu alanda daha sonra çalışma yapacak tasarımcılar için kaynak oluşturabilmek amaçlanmıştır. Bu bağlamda kinetik tipografi gelişiminin grafik tasarım ile ilgisi ve film jeneriklerinde kullanımı araştırılarak, kinetik tipografi ile hazırlanmış bazı film jenerikleri ile sınırlandırılmıştır. Seçilen jenerikler tipografi, görsel kullanımı, jenerik ve film ilişkisi kurgu ve hareket özellikleri göz önünde bulundurularak, hedef kitle açısından analiz edilmiştir. Bu analizler ışığında ''Hababam Sınıfı'' adlı Türk filmine kinetik tipografi ile bir jenerik uygulaması yapılarak sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Typography covers the process of sizing the article in an order and making it printed. Clear and comprehensible communication depends on the possibilities of typography. The choice of the character that constitutes the text, the outer and inner spaces of the letters, the ratio of each other, the background and value relations are important factors in perception. As a concept, experimental typography blended with the requirements of the modern age and formed the basis of moving writing. The text underwent a formal change and became more effective with a third dimension after two-dimensional images. This change has also been reflected in media applications, integrating with the recordable continuous image so-called video, and paving the way for the concept of kinetic typography. With the combination of typography and movement, kinetic typography has created an alternative effect in the field of cinema and television as in every field. Technological developments, rapid development in the cinema and television sector and the awareness of the target audience, especially in the movie generics being more attractive and appealing to the audience, have resulted giving the audience clues about the movie and the series. In this study, the contribution of kinetic typography to movie and TV series generics was investigated and it was aimed to create a resource for designers who would work in this area later. In this context, the relationship between the development of kinetic typography with graphic design and its use in movie credits was investigated, and it was limited to some movie credits prepared with kinetic typography. Selected generics were analyzed in terms of target audience, considering their typography, visual usage, relationship between credits and film, editing and movement features. In the light of these analyzes, it was concluded by applying a generic application to the Turkish movie“Hababam Sınıfı”with kinetic typography.