The Problematics of cultural integration of immigrants in postwar Britain: Sam Selvon's 'The Lonely Londoners' Buchi Emecheta's 'Second-Class Citizen' and Timothy Mo's 'Sour Sweet'
II. Dünya Savaşı sonrasında İngiltere'deki göçmenlerin kültürel entegrasyon sorunları: Sam Selvon'un 'The Lonely Londoners', Buchi Emecheta'nın 'Second-Class Citizen' ve Timothy Mo'nun 'Sour Sweet' romanları
  1. Tez No: 113376
  2. Yazar: NEJAT TÖNGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, üç göçmen romancının yazmış olduğu üç göçmen romanında - Sam Selvon'un The Lonely Londoners (Yalnız Londralılar) (1956), Buchi Emecheta'nın Second-Class Citizen (İkinci Sınıf Vatandaş) (1974) ve Timothy Mo'nun Soar Sweet (Mayhoş) (1982) adlı romanları - savaş sonrası dönemde İngiltere'deki göçmenlerin kültürel entegrasyon sorunlarını araştırmaktır. Göçmenlerin kültürel entegrasyonunun ancak uygun iş ve kalacak yer buldukları hayatta kalma dönemi ve göç ettikleri ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel gereklerine uyum sağladıkları adaptasyon döneminden sonra mümkün olduğu hipotezinden yola çıkılarak, Karayipli, Nijeryalı ve Çinli göçmenlerin hayatta kalma ve uyum dönemlerindeki sorunları ve bu sorunların kültürel entegrasyona nasıl yansıdığı analiz edilmektedir. Giriş bölümünde, göç konusuna tarihi ve sosyal bir bakış açısı sağlamak için İngiltere'de II. Dünya Savaşı sonrası dönemdeki tarihi ve sosyal gelişmeler konusunda kısaca bilgi verilmektedir. Giriş bölümündeki çokkültürlülük, emperyalizm, sömürgecilik, göçün sosyal, kültürel ve ekonomik boyutları, sömürgecilik dönemi sonrası edebiyat ve göçmen romanı çalışmanın çerçevesini oluşturan konu ve kavramlardır. Birinci bölümde The Lonely Londoners romanındaki bir grup Karayipli göçmenin İngiliz toplumunda hayatta kalma ve uyum çabaları, bu göçmenler üzerinde İngiliz emperyalizminin ve sömürgeciliğinin yansımaları ile birlikte incelenmektedir. Second-Class Citizen 'i içeren ikinci bölümde cinsiyeti ve deri rengi nedeniyle iki misli ayrımcılığa, ırkçılık ve cinsel ayrımcılık, maruz kalan zenci bir kadının bireysel haklarım elde etmesi vurgulanarak Nijeryalı bir ailenin hayatta kalma, uyum ve entegrasyon süreçlerinde karşılaştıkları zorluklar araştırılmaktadır. Sour Sweet hakkındaki üçüncü bölümde ise Hong Kong'dan gelen Çinli bir ailenin bireylerinin uyum ve kültürel entegrasyona gösterdikleri tepki ve tavırlardaki farklılıklar üzerinde durularak uyum sorunları ele alınmaktadır.m Son bölümde göçmenlerin, İngiliz toplumunu ve kültürünü doğru anlayacak ve temel gereksinimlerini karşılayacak beceri ve güçleri olmadığı için hayatta kalma ve uyum dönemlerinin güçleşmesi ve uzaması nedeniyle kültürel entegrasyonlarının çok zor olduğu sonucuna varılmaktadır. Söz konusu romanlardaki karakterlerin çoğu İngiliz kültürel normlarını reddettikleri veya İngilizleri başarılı olamadan taklit ettikleri için hayatta kalma devresinin ötesine geçmeyi başaramamaktadırlar. Oysa az sayıda da olsa kadın roman karakterlerinin eşit haklar edinmeleri ile hemen hemen eş zamanlı olarak hayatlarında bir denge kurabildikleri ve uzlaşma sağlayabildikleri ve dolayısıyla kültürel entegrasyon noktasına gelmeyi başarabildikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this study is to explore the problematics of cultural integration of immigrants in the postwar period in Britain in three immigrant novels written by immigrant novelists: The Lonely Londoners (1956) by Sam Selvon, Second-Class Citizen (1974) by Buchi Emecheta and Sour Sweet (1982) by Timothy Mo. In accordance with the hypothesis that cultural integration of the first generation immigrants is only possible after the survival and adaptation stages in which the immigrants find proper work and accommodation, and adjust themselves economically, socially and culturally to the requisites of the host society; problems of West Indian, Nigerian and Chinese immigrants during their survival and adaptation stages in Britain and how these problems reflect on their cultural integration are analysed. In the introductory chapter, a brief review of the historical and social developments in Britain in the postwar period is given so as to provide a historical and social perspective to the immigration issue. Multiculturalism, imperialism, colonialism, social, cultural and economic dimensions of immigration, post- colonial literature and the immigrant novel are the issues and concepts covered in the introduction chapter upon which the framework of this study is based. In the first chapter, the struggles of a group of West Indian immigrants to survive in and adapt to British society are examined with a focus on the repercussions of British colonialism and imperialism upon these immigrants in The Lonely Londoners. The second chapter includes Second-Class Citizen in which the difficulties of survival, adaptation and integration periods of a Nigerian family in Britain are investigated with an emphasis on the liberation of a black woman who is doubly discriminated against because of her sex and skin colour. In the third chapter on Sour Sweet, adaptation problems of a Chinese immigrant family from Hong Kong are analysed underlining the differences of reaction and attitude of the family members to adaptation and cultural integration.In the last chapter, it is foregrounded that the cultural integration of immigrants is rather difficult because their survival and adaptation stages are long and complicated due to their lack of skills and strength to meet their basic needs and to truly understand British society and culture. The majority of the male characters in these novels fail to pass beyond the survival stage because of their rejection of British cultural norms or their unsuccessful mimicry of British people. On the other hand, it is noteworthy that only a few female characters who are able to find an equilibrium and reconciliation in their lives manage to come to the point of cultural integration, which is almost simultaneous with their emancipation.