İlköğretim 1. kademe resim-iş, müzik ve beden eğitimi programlarındaki değişimler
Changes in arts music and physical education courses in first level of primary education
  1. Tez No: 113377
  2. Yazar: METİN ELKATMIŞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SADİ SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bu çalışma, Cumhuriyetten Günümüze İlköğretim I. Kademe Resim-İş, Müzik ve Beden Eğitimi ders programlarındaki değişimlerin neler olduğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma yapılırken çağdaş program geliştirme ilkeleri temele alınmıştır. Araştırmada tarihsel yöntem kullanıldığından evren ve örneklem tayinine gidilmemiştir. Araştırma bulgularına göre 1924, 1926, 1936, 1948 1968 ve sonrasında gerçekleştirilen programların hepsinde zorunlu ve kesintisiz olarak Resim-İş, Müzik ve Beden Eğitimi derslerinin yer aldığı anlaşılmıştır. Genel olarak 1980 yılına kadar yapılan program geliştirme çalışmalarında bir önceki programla sonraki program arasında özde fazla bir değişikliğin olmadığı görülmüştür. Programlardaki değişiklikler bir önceki programa ders eklemeler veya çıkarmalar ya da ders saatlerinin değiştirilmesi şeklinde olmuştur. Ancak 1980 yılından sonra program geliştirme çalışmaları hız kazanmış programlar sil baştan yeniden yapılmıştır. Bu amaçla 1982 yılında Talim Terbiye Kurulu tarafından kabul edilen bir eğitim modeli belirlenmiş ve çalışmalar bu çerçevede yürütülmüştür. Belirlenen bu model programların, her ders için ayrı ayrı olmak üzere“hedefler, hedef davranışlar, işleyiş ve değerlendirme”boyutları gözönünde bulundurularak hazırlanması esasnı getirmektedir. İncelenen programların tamamında derslerin genel hedefleri (amaçlar) bulunurken sadece 1980 sonrasında gerçekleştirilen programlarda özel hedefler bulunmaktadır. Yine hedeflerin davranışsal tanımının da ilk kez 1980 sonrasında gerçekleştirilen programlarda yapıldığı saptanmıştır. Programlardaki içeriklerde büyük değişikliklere gidilmezken konular her sınıf düzeyinde açıklamaları ile birlikte ünite esasına göre düzenlenmiştir. 1980 den sonra geliştirilen programlarda yeni bilimsel gelişmeler konulara yansıtılmıştır. Ayrıca“örnek İşleniş”başlığı ile“Eğitim Durumlarına”ilişkin örnekler verilmiştir. Araç- gereçler, yöntemler ve teknikler de sürekli kendini yenileyerek programlarda hep yer almıştır.11 Değerlendirme öğesi 1924, 1926, 1936, 1948 ve 1968 ilkokul programlarının hiçbirisinde yer almamıştır. Değerlendirme öğesi 1980'li yıllara kadarki programlarda“sınav”,“not”,“sınıf geçme”ya da“sınıfta kalma”gibi kavramlarla ele alınmıştır. 1980 sonrasında ise Talim Terbiye Kurulun tarafından belirlenen modelde“Değerlendirme”programların temel öğesi olarak yer almıştır. Bu temel öge 1980'den sonra geliştirilen programlarda“Örnek İşleyiş”başlığı altında yer alan“Değerlendirme”ya da“örnek Sınama-ölçme”başlıkları ile ifade edilmiştir. Türk eğitim sisteminin temelini teşkil eden ilkmektep, ilkokul ya da ilköğretim programlarında genellikle Pragmatik Felsefeye dayalı İlerlemecilik akımının temele alındığı da diğer belirlemeler arasındadır. Bu saptamalar Talim Terbiye Kurulu tarafından programlar için belirlenen“Amaçlar (Hedef)”,“Eğitim Durumu”ve“Değerlendirme”öğeleri açısından ele alınmış ve son olarak öneriler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study was conducted to examine the changes in arts, music, and physical education courses in first level of primary education in terms of contemporary curriculum principles. The results of the study revealed that all curricula developed and implemented in 1924, 1926, 1936, 1948, 1968 and later had arts, music and physical education as mandatory courses. In general, there are no meaningfull differences amang programs developed until 1980. The changes made on the programs were basically in terms of adding some new courses or removing some courses and changing time schedule of these courses. As a result, all curricula were so similar in terms of general characteristics. However, at the end of 1980 and later, because of the accelerated efforts on curriculum development, new curricula were developed. To do this, a new model which was approved by the Board of Education (Talim Terbiye Kurulu) of Ministry of National Education was designed. The subsequent curriculum development efforts were done based on this new model. The approved model proposed that curricula should be developed according to courses regarding their dimensions of aim, target behavior, procedure, and evaluation. Although all curricula covered general objectives of courses, specific objectives were only included in the curricula developed after 1980. In addition, behavioral definitions of the objectives were included only in programs developed after 1980's. The content of these curricula for all grades didn't cover extreme changes, but subjects were designed based on topics with their explanations. The current scientfic improvements that have taken place until 1980's were reflected in the new curricula developed. In addition, the new programs included sample teaching-learning situations. The course materials, methods and technigues have always been important parts of the programs.IV Evaluation, which is an important part of a curriculum was not included in any of the primary education first level curricula developed at 1924, 1926, 1936, 1948 and 1968. This element was held as“exam”,“exam score”,“passing class”, or“failing class”. After 1980 the evaluation issue was added to the curricula as a fundamental element.“As a fundemental element”,“evaluation”or“sample measurement”sections were included within“Sample teaching-learning”situations in the curricula developed after 1980. It can be concluded that progressive approach that lies on pragmatic philosophy was the base for all the curricula of primary education, which is the fundemental frame of the Turkish Education System. In short, the programs were examined in terms of“objectives ”,“content”, 'teaching-learning situations“, and ”evaluation". Finally, conclusions and recommendations are presented.