III. Selim döneminde bir Osmanlı bürokratı: Ebubekir Ratib Efendi
An Ottoman bureaucrat at the time of Selim III Ebubekir Ratib Efendi
- Tez No: 113379
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAEDDİN YEDİYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
m ÖZET Bu tez Ebubekir Ratib Efendi'nin hayatını ve Osmanlı Imparatorluğu'nda 111. Selim döneminde yapılan ıslahatları incelemektedir. 1750 yılında Tosya'da doğan Ebubekir Ratib Efendi 1757 yılında İstanbul'a gelmiş ve Bâb-ı Âli'de çalışmaya başlamıştır. 1787 yılında Osmanlı-Avusturya savaşına katılan Ratib Efendi, 1789 yılında tekrar İstanbul'a dönmüş ve aynı yıl Bozcaada'ya sürgün edilmiştir. 1791 yılında afedilen Ratib Efendi aynı yıl Viyana elçisi olarak atanmıştır. 1793 yılında İstanbul'a dönen Ratib Efendi, 1794'de Zahire Nazırlığına atanmış, 1795 senesinde de Reisülküttab olmuştur. 1796'da Reisülküttaplıktan azlolunan Ratib Efendi, 1799 yılında idam edilmiştir. Ebubekir Ratib Efendi Zahire Nezareti'nin kuruluşunda önemli bir rol oynadı. Reisülküttaplığı sırasında Osmanlı diplomasisine yön veren Ratib Efendi'nin Viyana elçiliğini anlattığı bir safaretnamesi ve III. Selim ıslahatlarına model teşkil etmesi için hazırladığı bir layihası bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This thesis researches the life of Ebubekir Ratib Efendi and the reform projects of Sultan Selim III. Ebubekir Ratib Efendi, who was bom in 1750 at Tosya, came to Istanbul and started to work at The Sublime Port in 1757. He joined the Ottoman Army in 1787, but was recalled to İstanbul in 1789 and the same year he was exiled to Tenedos. Ratib Efendi was pardoned in 1791 and he was assigned as Ottoman Ambassador to Vienna in the same year. Ebubekir Ratib Efendi who returned to Istanbul in 1793 was appointed to Grain Administration and in 1795 he was promoted to the office of the Reisülküttab. Ratib Efendi was dismissed in 1796 and executed in 1799. Ebubekir Ratib Efendi played an important role in the foundation of The Grain Administration. During his career as Reisülküttab, he directed Ottoman foreign policy. Besides he wrote a travelogue on his Vienna mission and a treatise which was purposed as a pattern for the reforms of Selim III.