Siroz Ayanı İsmail Bey'in merkezi hükümet ile olan ilişkileri (1785-1813)
The relationship between Cirrhosis İsmail Pasha central government (1785-1813)
  1. Tez No: 669247
  2. Yazar: TUNCAY SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Siroz(Serez) ayanı olan İsmail Bey, 1796'dan önce dağlı eşkıyasına yardım eden bir ayân olarak değerlendirilirken bu tarihten sonra devlet lehine yapmış olduğu başarılı siyaset ile anılmıştır. Alemdar Mustafa Paşa'yı daimi olarak destekleyen Sirozlu İsmail, kısa sürede Rumeli bölgesinde ayanlar ile devlet arasında aktif rol alan bir aktör haline gelmiştir. Nizam-ı Cedit ordusuna ve diğer askeri reform hareketine karşı muhalif bir çizgi izlemeyen Sirozlu İsmail Bey, III. Selim'e bağlılığını her anlamda dile getirmiştir. 1808'de Sened-i İttifak'a imza atarak bu bağlılığını II. Mahmut döneminde de devam ettirmiştir. Bu çalışma ile 1785 ile 1813 yılları arasında Sirozlu İsmail Bey'nın Osmanlı Devleti ile olan bürokratik ilişkileri ele alınmaya çalışılmıştır. Özellikle Ali Molla, Tokatçıklı, Pazvandoğlu, Gürcü Osman Paşa, Tirsinikli İsmail, Haseki Ayanı Emin Ağa ve diğer dağlı eşkıyası ile olan ilişkileri üzerinde durulmuştur. Sirozlu İsmail Bey'in Tekfurdağı isyanında devletin yıpratılması ve bölge halkının zarar görmemesi adına vermiş olduğu sulh zeminli mücadeye dikkat çekilmiştir. Tüm bunlarla birlikte Tuna havzasındaki askeri mücadeleleri ile özellikle 1806-1812 Osmanlı-Rus Savaş'ında Rusçuk Muhasarasındaki göstermiş olduğu etkin taarruz ve mukavemet başarıları aktarılmıştır. Ayrıca Vidin'de bulunan Pazvandoğlu'nun işgalci siyasetiyle Belgrad üzerine gönderdiği reform muhalifi yeniçerilerin ve eşkıya birliklerinin sebep olduğu Sırp isyanındaki yeri ve önemi dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ismail Pasha, who was the Serpent of Serres (Cirrhosis), was regarded as a setting that helped the mountain bandit before 1796, and after that date this perspective changed with his successful politics in favor of the state. Sirozlu İsmail, who permanently supported Alemdar Mustafa Pasha, soon became an actor who took an active part in the Rumeli region between the Ayans and the state. Sirozlu İsmail, who did not follow an oppositional line against the Nizam-ı cedit army and the other military reform movement, III. Selim expressed his commitment in every sense. In 1808, he signed the Sened-i İttifak and his commitment to the II. Mahmut continued in the period. In this study, the bureaucratic relations of Sirozlu Ismail with the Ottoman Empire between 1785 and 1813 were studied. Especially the relations with Pazvandoglu, Georgian Osman Pasha, Tirsinikli, Haseki Ayani Emin Aga and other mountainous banditers are emphasized. Sirozlu Ismail Pasha's Tekfurdağı revolt in the rebellion of the state and the people of the region to prevent damage to the peace of the ground was highlighted. In addition, with the military struggles in the Danube basin, especially in the Russian Russian War of 1806-12, the effective assault and resistance successes in the Roughing Regime were conveyed. Also, the place and importance of Pazvandoğlu in Vidin in his rebellion caused by opposition janissaries and bandits' unions were expressed with his invasion politics.