Sultan Abdülaziz'in Avrupa seyahati ve Osmanlı modernleşmesi
Sultan Abbdulaziz's visit to Europe and the Ottoman modernization
- Tez No: 598377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL CEYLAN TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
18. yüzyıla gelindiğinde Osmanlı İmparatorluğu kendisini kazanamayacağı bir yarışın içerisinde bulacaktır. Osmanlı'nın bu modernleşme yarışına Sultan III. Selim döneminde dahil olduğunu kabul edersek, Sultan III. Selim'den Sultan Abdülaziz'e kadar geçen süreçte Osmanlı İmparatorluğu yarışa katılabilmenin şartlarını yerine getirebilmek için bir ön hazırlık yapmıştır desek yanlış olmaz. Bir karşılaştırma yapacak olursak Batı medeniyetinin Sanayi Devrimini tamamladığı dönemde Osmanlı İmparatorluğu daha, sonunda kalemiyenin (bürokrasi) kazanacağı, bir iktidar savaşı yaşamaktadır. Bu tezin iddiası Osmanlı modernleşmesinin sorunlarının Sultan Abdülaziz'in Avrupa seyahati ile belirgin hale geldiğidir. Sultan Abdülaziz Avrupa seyahatine çıkmadan önce de Batı medeniyeti hakkındaki bir fikri olsa da gerçekleştirilen seyahat sırasında iki medeniyet arasındaki modernleşme farkını kendisi gözlemlemiştir. Osmanlı İmparatorluğunun modernleşmesi yukarıdan aşağıya doğru gerçekleştirilmeye çalışılan bir süreç olduğu için halk tabanında çok karşılık bulamamıştır. Bu yüzden en tepedeki isim olan Sultanın Avrupa'da kendi medeniyetleri ile rakip gördüğü medeniyet arasındaki farkı gözlemlemesi, Sultan'da modernleşme yarışında geri kalındığı düşüncesinin oluşmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
By the 18th century, Ottoman Empire find itself in a race in which it cannot not win. If we assume that Ottoman Empire participated in this modernization race during the reign of Sultan Selim III, It is not wrong to say that the Ottoman Empire made a preliminary reparation in order to fulfill the conditions of participation in the race from Sultan III Selim to Sultan Abdülaziz in the process. If we make a comparison, when the Western civilization completed the Industrial Revolution, the Ottoman Empire was going through a war of power, which would eventually bureaucracy win. The claim of this thesis is that the problems of Ottoman modernization became evident with Sultan Abdulaziz European journey. Sultan Abdülaziz had an idea about Western civilization before he went on his European journey, he observed difference between modernization of the two civilizations. Since the modernization of the Ottoman Empire was a process from top to bottom, it did not find much response on the people's base. Therefore, the highest person Sultan observation of the difference between his civilization and the rival civilization in Europe led to the idea that the Sultan fall behind in the race for modernization.