Örgütsel kültürün bilgi teknolojileri - örgütsel yapı etkileşimindeki önemi
The Importance of organizational culture on interaction between information technologies and organizational structure
- Tez No: 113385
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bilgi teknolojileri-örgüt yapısı etkileşimi çerçevesinde, örgütsel kültürün bilgi teknolojilerinin benimsenmesine etkisi araştırılmaktadır. Bunu yaparken, Giriş Bölümü'nde çalışmanın amacı, hipotezi ve kapsamı ortaya konmakta, I. Bölüm'de ise örgütsel kültür,“iç girişimcilik”kavramı incelenmektedir. Bilgi teknolojileri-örgütsel yapı etkileşimine ilişkin kavramlar,“öncü araştırmalar”ışığında n. Bölüm'de ele alınmakta, temel bazı kavramlara ve eleştirel yaklaşımlara değinilmektedir. Konumuz açısından örgütsel kültür üzerine araştırmalara yer verilen Di. Bölüm, güdülenme, girişimci kültür, BT kullanıcılarına ilişkin bulgular, bazı örnek uygulamalar, çevresel koşullar, Türk kültürünü de dikkate alan varsayımlar, küresel etkileşimler türünden çeşitli yaklaşımları içermektedir. Yöntem Bölümü, IV. Bölüm'de verilmektedir. Genel olarak örgüt araştırmalarında yöntem konusu çeşitli yaklaşımlar düzeyinde tartışıldıktan sonra, hem nitel hem de nicel yöntemlerin bir senteziyle, alan araştırmasının daha gerçekçi bulgulara erişmedeki rolü kabul edilmektedir. Araştırmanın kapsamı ve sınırlılıkları da bu bölümde sunulmaktadır. Bilgi teleolojilerinin uygulanmasında karşılaştırmalı bir alan araştırması, H.Ü. ÖÎD ve ODTÜ ÖÎD birimlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma hipotezi“Bilgi teknolojilerinin benimsenip uygulanması ve bu uygulamalardan etkili sonuçların alınabilmesi, örgüt kültürünün iç girişimciliği destekleyici bir yapıda oluşması veya oluşturulmasına bağlıdır”şeklindedir. V. Bölüm'de alan araştırmasına yönelik gözlemler, incelemeler, anket uygulaması ve istatistik sonuçlarla desteklenen hipotezin önerilmesine ilişkin bulgular yer almaktadır. Genel değerlendirmeler, BT altyapısı, gerekli düzenlemelerin vurgulanması, araştırma sonucunda sınanan varsayımların belirtilmesi, iç girişimcilik özelliklerinin ve girişimci kültürün geliştirilmesi, BT-örgütsel yapı etkileşiminde örgütsel kültürün, iç girişimciliğin,“insan unsurunun”önemine ilişkin önerilerde bulunulmasıyla, çalışma VI. Bölüm'le tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study aims to search the influence of organizational culture on the adoption of information technologies (IT) within the framework of interaction between IT and organizational structure. In the Introduction, the aim, hipothesis and content of the study have been given. Then, the first chapter deals with the concepts of organizational culture in general and“intra-preneurship”in specific. Concepts regarding IT-organization structure interaction have been elaborated in the light of 'pioneering studies' in the second chapter. Some basic terminology and several critical approaches take also place in these discussions. From this study's point of view, a number of field studies on motivation, enterpreneurial culture, some research findings on IT-users, some leading examples, environmental conditions, assumptions considering Turkish culture, globalization and its effects, and such approaches has been included in the chapter three. The subject matters on research methods and the significance of methodology in organizational research have been discussed refering various issues in general in the fourth chapter. Both qualitative and quantitative methods (triangulation) have been employed to be able to come up with a set of more realistic findings. The contents and limits of the research have also been presented in this chapter. IT applications in METU and H.U. Registrar's Offices have been analysed by a comparative study in the chapter V. The hypothesis of this research is:“Adoption, implementation and effective realization of information technologies depend upon organizational culture supporting intra-preneurship”. Results based on observations, study visits, field study, analysis of other materials, questionnaire and statistical tests have supported the suggestion of the hipothesis. General evaluations and conclusions on IT,“human factor”, intra-preneurship, organizational culture, and organizational development constitutes the study in the sixth chapter.