Hemşirelerde iş kontrolü, kontrol isteği ile tükenmişlik ve fiziksel sağlık arasındaki ilişkiler
The Effects of job control, desirability of control on burnout and physical health among nurses
  1. Tez No: 113384
  2. Yazar: EVRİM EĞRİGÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu araştırma iş kontrolü ile tükenmişlik ve fiziksel sağlık arasında bir ilişki olup olmadığını; varsa bu ilişkinin bireylerin kontrol isteklerine bağlı olarak değişip değişmediğini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Ayrıca, tükenmişlik ile fiziksel sağlığa ilişkin yakınmalar arasında bir ilişkinin bulunup bulunmadığı da incelenmiştir. Araştırma çeşitli illerdeki devlet hastanelerinde görev yapan 435 hemşire katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcılara iş kontrolü, kontrol isteği, tükenmişlik ve bedensel rahatsızlık tarama ölçekleri uygulanmıştır. Katılımcılar iş kontrolü ve kontrol isteği ölçeklerinden aldıkları puanlara göre düşük iş kontrolü- düşük kontrol isteği, düşük iş kontrolü- yüksek kontrol isteği ve yüksek iş kontrolü-yüksek kontrol isteği koşullarından birine atanmışlardır. İş kontrolü ile tükenmişlik ve fiziksel sağlık arasında bir ilişkinin bulunup bulunmadığını; varsa bu ilişkinin kontrol isteğine bağlı olarak değişip değişmediğini belirlemek amacıyla verilere tükenmişliğin duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı isteğinin azalması boyutu puanları ile fiziksel sağlık puanlarına için ayrı ayrı 2 (iş kontrolü: düşük-yüksek) x 2 (kontrol isteği: düşük- yüksek) faktörlü araştırma desenine uygun varyans analizi uygulanmıştır. Tükenmişlik ile fiziksel sağlık arasındaki ilişkiler pearson momentler çarpımı korelasyonu tekniği ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular düşük iş kontrolü ve yüksek kontrol isteğine sahip deneklerin, yüksek iş kontrolü ve yüksek kontrol isteğine sahip deneklere göre daha fazla duygusal tükenmişlik ve duyarsızlaşma yaşadıklarını göstermiştir. İş kontrolü ve kontrol isteğinin fiziksel sağlık yakınmaları üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı görülmüştür. Ayrıca, tükenmişliğin duygusal tükenme ve duyarsızlaşma boyutları ile fiziksel sağlık yakınmaları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
uı ABSTRACT The present study was carried out to investigate the effects of job control and desirability of control on burnout and physical health. In addition, the relationship between burnout and reported physical symptoms was investigated. A total of 435 nurses working at government hospitals in various cities participated in the study. They were administered Job Control Scale, Desirability of Control Scale, Burnout Inventory and Physical Symptom Check List. Participants were assigned to one of the four conditions (low job control - low control desire, low job control - high control desire, high job control - low control desire, high job control - high control desire ) on the basis of the scores they obtained from Job Control and Desirability of Control scales The effects of job control and desirability of control on three dimensions of burnout (emotional exhaustion depersonalization, personnel accomplishment) and physical health were examined using separate 2 ( job control: low - high ) x 2 ( control desirability: low - high ) ANOVA's. The relationship between burnout and psychical health was investigated using Pearson product moment correlation technique. The results of the analysis related to burnout yielded significant main effects of job control and desirability of control indicating that participants with low job control as compared to participants with high job control and participants with high desire for control as compared to participants with low desire for control had significantly higher emotional exhaustion, depersonalization. In contrast the results of the analysis related to physical health showed that neither job control nor desirability of control had a significant effect on reported health complaints. It was also found that physical health complaints are significantly related to emotional exhaustion and depersonalization dimensions of burnout.