Örgütsel yenilikçiliğin endüstri 4.0 dijital dönüşüm bilgidüzeyine etkisi: Yetenek yönetiminin aracılık rolü üzerineampirik bir çalışma
The impact of organizational innovation on industry 4.0 digitaltransformation knowledge level: An empirical study on themediating role of talent management
  1. Tez No: 923910
  2. Yazar: SEDA SAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL ÇAĞLIYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Günümüzde dijital dönüşüm, iş dünyasında köklü değişimlere yol açarak işletmeleri, yeni teknolojilere hızla adapte olmaya yöneltmektedir. Endüstri 4.0 ile ivme kazanan bu süreç, işletmelerin yenilikçilik kapasitesini artırırken, yetenek yönetimi stratejilerini de yeniden şekillendirmektedir. Dijital dönüşüm sürecinin başarıyla yönetilmesi, işletmelerin rekabet avantajlarını korumaları ve sürdürülebilir bir yenilikçilik kültürü geliştirmeleri açısından büyük önem taşır. Bu bağlamda, dijital dönüşüm bilgi düzeyi, yenilikçilik kapasitesi ve yetenek yönetimi, işletmelerin stratejik başarıya ulaşmasında kritik bileşenler olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, örgütsel yenilikçiliğin endüstri 4.0 bilgi düzeyine olan etkisi, yetenek yönetiminin aracılık rolü bağlamında incelenmiştir. Araştırmada, yazılım-bilişim sektöründen elde edilen ampirik verilerle, örgütsel yenilikçiliğin endüstri 4.0 bilgi düzeyine olan etkisi, yetenek yönetiminin aracılık rolü analiz edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde örgütsel yenilikçilik kavramı ile ilgili çalışmanın dayandığı teorik yapı ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümde ise endüstri 4.0 kavramının daha iyi anlaşılabilmesi için sanayi devrimlerinin tarihsel gelişimi anlatılarak, endüstri 4.0'ın alt bileşenleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın üçünde bölümünde yetenek yönetiminin kavramsal çerçevesine yer verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise örgütsel yenilikçiliğin endüstri 4.0 bilgi düzeyine etkisini ve yetenek yönetiminin aracılık rolünü belirlemeye yönelik yapılan araştırma ve analiz sonuçlarına yer verilmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise değerlendirme, kısıtlar ve araştırmaya ilişkin elde edilen verilerin analiz sonuçları bağlamında işletme yöneticilerine geleceğe yönelik öneriler sunulmuştur. Araştırma bulguları, örgütsel yenilikçilik kültürüne sahip işletmelerde çalışanların Endüstri 4.0 konusunda bilgi sahibi olduğunu ortaya koymuştur. Yetenek yönetiminin ise örgütsel yenilikçiliğin endüstri 4.0 bilgi düzeyinde aracılık etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, digital transformation has led to profound changes in the business landscape, compelling organizations to rapidly adapt to new technologies. Accelerated by Industry 4.0, this process not only enhances the innovation capacity of businesses but also reshapes talent management strategies. Successfully managing the digital transformation process is crucial for organizations to maintain their competitive advantage and foster a sustainable culture of innovation. In this context, the level of knowledge about digital transformation, innovation capacity, and talent management emerge as critical components for organizations to achieve strategic success. This study examines the impact of organizational innovation on the level of knowledge about Industry 4.0 within the framework of the mediating role of talent management. Using empirical data obtained from the software and information technology sector, the research analyzes the influence of organizational innovation on Industry 4.0 knowledge and explores the mediating effect of talent management. The first chapter of the study addresses the theoretical framework underpinning the concept of organizational innovation. The second chapter delves into the historical development of industrial revolutions to provide a better understanding of the Industry 4.0 concept and examines its sub-components in detail. The third chapter presents the conceptual framework of talent management. The fourth chapter focuses on the research and analysis conducted to determine the effect of organizational innovation on the level of knowledge about Industry 4.0 and the mediating role of talent management. In the final chapter, evaluations, limitations, and recommendations for business managers based on the analysis results of the collected data are presented. The findings of the study reveal that employees in organizations with an innovationoriented culture possess knowledge about Industry 4.0. Additionally, the study concludes that talent management has a mediating effect on the relationship between organizational innovation and Industry 4.0 knowledge levels.