Programming of a microcomputer based signal acquisition system for measuring brain's evoked potentials
  1. Tez No: 11339
  2. Yazar: BÜLENT ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PEKCAN UNGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
-ııı- OZET Bu çalışmada, beyin uyarılma potansiyellerinin kaydedilip değerlendirilmesi amacına yönelik mikro-bilgisayarlı deneysel bir kayıt sistemi gerçekleştirilip programlanmıştır. Bu sistem, birçok uyarılma potansiyeli denemesini kontrol edebilecek biçimde tasarlanmıştır. Bu amaç için kullanılan mikro-bilgi sayar, nörofizyolojik sinyallerin alınması ve bunların kontrolü için uygun birimlere sahiptir. Sinyallerin alınması 40 KHz örnekleme hızı ve 12 bitlik çözümleme gücüne sahip özel bir bilgisayar kartı ile gerçekleştirilmektedir. Bilgisayarın, ayrıca, 720x348 çözümleme gücünde grafik özelliği ve FFT gibi zaman alan aritmetik işlemlerin hızlandırılmasını sağlayan 8087 aritmetik yardımcı mikro-işlemci birimi vardır. Kaydedilmiş olan uyarılma potansiyellerinin daha sonra değerlendirilmesi amacıyla, bir program paketi geliştirilmiştir. Bu paket, daha önce kaydedilmiş datanın istenen ölçülerde grafik olarak çizdirilmesini ve uyarılma potansiyellerinin sayısal olarak filtrelenebilmesini sağlayan programlar içermektedir, Genlik ve latanslar, klavyeden kontrol edilebilen hareketli bir kürsor yardımıyla ölçülebilmektedir. Değişik denemelerde kaydedilmiş olan eğriler, bir dot-matrix printer yardımıyla kağıtlara grafik olarak aktar ılabilmektedir. Kullanıcının ihtiyaç duyabileceği açıklamalar da bu çalışma içinde sunulmuştur. Son olarak bu sistemin yeteneklerini sergilemeye yönelik bir örnek deneme gerçekleştirilmiş olup, BASIC dilinde yazılmış bütün programların listeleri ayrı bir ek olarak verilmiştir,
Özet (Çeviri)
?ıı- SUMMARY In this study, a micro-computer based experimental-setup «as arranged and programmed to record and evaluate the evoked potentials of the brain. The set-up was programmed to control any EP experiment. The micro-computer which was available for this purpose had proper units for acquisition and control of neurophysiological signals. Acquisition of signals was carried out by a special board having 12 bits resolution and 40 KHz maximum sampling rate. The system had a monochrome display with 720x348 resolution in graphics mode and a 8087 arithmetic co-processor which help speeding up the rather time-consuming arithmetic operations like FFT. A software package for this setup was developed to evaluate the recorded EP data. The package includes programs for graphi cally displaying the records with proper scaling and also for digital filtering of the EP waveforms. Peak amplitudes and peak latencies can be measured by using a cursor controlled from the keyboard. Hard copies of the displayed traces recorded under different experimental conditions are also possible. The instruc tions and explanations that may be needed by the user are pro vided. A sample experiment carried out to demonstrate the capabili ties of the EP recording and evaluation system developed and the listings of all the programs written in BASIC are given as appendices.