Çeşitli biyolojik materyallerde aluminyumun grafit küvetli atomik absorbsiyon spektrofotometresi ile tayini
  1. Tez No: 11338
  2. Yazar: İHSAN VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN TEMİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
özet Bu çalışmada önce biyolojik materyallerde Al miktarı tayini için Grafit Küvetli Atomik Absorbsiyon Spektrofometresinde yöntem optimizasyonu yapılmıştır. Grafit Küvete uygulanacak sıcaklık programı için gerekli fazlar ve bu fazların sıcaklık, çıkma zamanı, kalma zamanı ve grafit küvet içi gaz akış hızı gibi parametreleri optimize edilerek en iyi sıcaklık programı saptanmıştır. Grafit Küvet ve soy gaz seçimi ile soy gaz saflaştırılması çalışmaları yapılmıştır. Dalga boyu, yarık aralığı, lamba akımı, geri zemin düzeltme tekniği ve ölçüm birimleri ile kalibrasyon teknikleri üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde en uygun yön tem saptanmıştır. Karaciğer vs Böbrek numunelerine uygulanacak analiz öncesi ön işlemler üzerinde yapılan çalışmalardan sonra, optimize edilen yöntem ile bu numunelerdeki Al miktarı tayinleri yapılmıştır. Al (QH)~ ile 90 gün süre ile beslenen farelerin karaciğer ve böbreklerindeki Al miktarı kontrol numuneler ile karşılaştırılmış ve bir birikim olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
100 5UMMARY A method has been improved to determine the amount of aluminum in biological substances by Graphite Furnace Atomic Absorption Spectrophotometer. In order to develop the method, the necessary heating phases and the parameters of these phases such as temperature, ramp time, hold time and the internal flow rate of the inert gas have been optimized, After the selection of the types of the graphite tubes and the inert gas, a filter was inserted in.the gas line to purify the inert gas The optimization studies were performed on the wavelength, slit width, lamp current, background correction techniques, measuring methods and the calibration techniques. The amounts of aluminum in kidney and liver samples were analyzed by using the optimized conditions after the pretreatment technique which was also developed. The amounts of aluminum in the kidney and liver of mice which were treated orally with aluminum hydroxide for 90 days were compared with the control groups and an accumulation of aluminum wis found.