Selim Turan'ın yapıtlarında özne, söylem, beti, bakış
Subject, discourse, figure, gaze in Selim Turan's works
- Tez No: 113390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YASA YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Tezde, Selim Turan'ın yapıtları özne, söylem, beti, bakış kavramları aracılığıyla ele alınmıştır. Çağdaş eleştirel kuram, post-yapısalcı düşünce ve çağdaş sanat tarihinde bu kavramlarla ilgili tanımlar ve yaklaşımlar, görsellik alanında yoğunlaşılarak incelenmiştir. Selim Turan'ın yapıtlarında söylemin ya da betinin baskın olduğu dönemler ayırt edilip, bu baskınlığın sebeplerine bakılmış ve yapıtlar öznenin konumuna göre değerlendirilmiştir. İncelemenin sonunda, Selim Turan'ın yapıtlarıyla ilgili,“aynılık”ve“farklılık”kelimeleri allında toplanabilecek özelliklerin öne çıktığı görülmüştür. Son olarak, bu iki kelimenin anılan kavramlarla bağlantıları ve bu bağlantıların yapıtlara yansımasına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The thesis analyses Selim Turan's works in relation to the concepts of subject, discourse, figure and gaze. Focusing mainly on the field of visuality, definitions of these concepts and approaches towards them in the contemporary critical theory, post-structural philosophy and contemporary art history are examined. After differentiating the periods of Selim Turan according to the dominance of discourse or figure in the works, the reasons of this dominance were inquired and the works are evaluated in relation to the position of the subject. At the end of the study, it is seen that the most prominent properties of the works of Selim Turan can be gathered around the words of“identity”and“difference”. Finally, the relations of these two words with the above mentioned concepts and reflections of these relations on the works are analysed.