Turizm işletmelerinde yiyecek-içecek bölümünde müşteri tatmininin ölçümüne yönelik bir araştırma
A Research on measuring the customer satisfaction in food and beverage division of tourism establishments
- Tez No: 113391
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
11 ÖZET Çalışmanın amacı, yiyecek içecek sektöründeki işletmelerde müşteri memnuniyetinin sağlanmasının önemini ortaya çıkarmak ve bunun sağlayacağı yararları belirlemektir. Müşteri sadakati genel anlamda müşterilerin o işletmeye geri dönüp dönmeyeceklerinin bir göstergesi olarak kullanılır. Her ne kadar memnun müşterinin ziyaretini tekrarlayacağı garanti olmasa da, memnuniyetsiz müşterinin ziyaretini tekrarlamayacağı kesine yakındır. Müşteri memnuniyetini sağlayan elemanların ve vasıflar bütünlerinin analizinin yapılması, işletmeye müşterilerin o işletmeye geri gelme oranını yükseltmek için atılması gereken adımlar hakkında bir fikir verecektir. Çalışmada öncelikle içki çeşitliliği ve müşteri memnuniyeti irdelenmiş, daha sonra da bunlara bağlı olarak Oliver' in modeli esas alınarak üç işletmede birleşik analiz yöntemi uygulanmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre işletmeleri ziyaret eden insanların sosyal statülerine ve işletmeye geliş sebeplerine göre genellikle farklı özelliklere öncelik verdikleri belirlenmiştir. Ancak her üç işletmede de katılımcıların mekanın atmosferine büyük önem verdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this research is to expose the importance of ensuring the customer satisfaction and to identify its benefits in food and beverage sector of tourism establishments. Customer satisfaction is often used as an indicator of whether customers will return to an establishment. Although there is no proof that a satisfied customer will repeat his/her visit, it is almost certain that a dissatisfied customer will not return. An analysis of the elements or attributes of customer satisfaction should provide clues regarding what actions a food-service manager should take to increase the likelihood that customers will come back. Apparently that analysis is not often completed. The impressive rate of failure in the food service industry suggests that management finds the goal of converting customer satisfaction into financial success an elusive one. In this study, first of all, variety of beverages and customer satisfaction is examined, then, based on this examination, joint analysis method is applied on the basis of Oliver's Model. According to the outcomes of analysis it is determined that people visiting tourism establishments usually give priority to different characteristics with respect to their social status and visiting reason. On the other hand it is observed that participants give great importance to the medium of place in all three establishments.