Eskişehir kent merkezindeki birinci ulusal mimarlık dönemi yapıları
The First national architectural style buildings in the city of Eskişehir
  1. Tez No: 113392
  2. Yazar: ZEYNEP KEDİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Birinci Ulusal Mimarlık Akımı anlayışında Eskişehir kent merkezinde inşa edilmiş yapıların incelenmesi ve Ankara ile İstanbul'daki örneklerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu ondört yapı saptanmış, ancak bunlardan iki tanesi günümüze ulaşamamıştır. Eskişehir'deki Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi yapıları işlevleri açısından kamu, otel, eğitim, banka, dini ve ticari amaçlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Eski kent merkezi olan Odunpazarı ile Gar arasında kalan, günümüzde ticaret merkezi olarak gelişen bölgede inşa edildilen yapılar yer aldıkları alanlar ve cephe düzenlemeleri ile kentteki diğer yapılar içinde dikkat çekmektedirler. Tüm Ulusal Mimarlık Dönemi yapıları için geçerli olan kurallar ülkenin her yanında olduğu gibi Eskişehir'de de uygulanmıştır. Tarihsel olarak 1904 ile 1933 yılları arasındaki dönemde inşa edilen bu yapılardaki ortak özellikleri şöyle sıralayabiliriz: Orta eksene göre simetrik olarak planlanmaları, girişlerin ve köşelerin planda ve cephede dışa taşkın olması, cephelerde klasik Osmanlı dönemi özelliği olan sivri ve basık kemerlerin kullanılması, kat ayırımlarının silmelerle belirlenmesi ve çoğunlukla kırma çatı ile örtülü olmaları. Özellikle Turan Numune Mektebi (Cumhuriyet Tarihi Müzesi), Hükümet Konağı (Atatürk Lisesi) ve Porsuk Turing Oteli (Tepebaşı Belediyesi) birebir bu özellikleri taşıyan kentteki büyük boyutlu uygulamalardır.Ziraat Bankası ve Osmanlı Bankasında olduğu gibi farklı cephe düzenlemeleri ile kentteki diğer yapılardan ayrılan, Temyiz Mahkemesi Binası'nda (Atatürk Müzesi) olduğu gibi her cephede farklı düzenlemeler ve geniş saçaklarıyla sivil mimariye daha çok yaklaşan uygulamalar karşımıza çıkmaktadır. Kentteki bu dönem yapıları içinde özellikle Arif Hikmet Koyunoğlu'nun tasarladığı Çarşı Camisi, mimarın Ankara'daki yapılarından farklı cephe düzenlemesi ve mekan anlayışı ile dikkat çeken bir yapıdır. Genel olarak Eskişehir'deki Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi Yapıları Ankara'daki yapılar ile kıyaslandığında cephe düzenlemesi açısından Eskişehir yapılarının daha sade düzenlenmiş küçük boyutlu uygulamalar olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the study is to survey the structures constructed in the city of Eskişehir, reflecting the characteristics of the First National Architectural Period, and to compare these structures with the ones in Ankara and İstanbul. As a result of the surveys conducted, fourteen structures were determined, two of which do not exist at present. The structures of the First National Architectural Period vary according to their functions as public, educational, religious, commercial buildings, hotels and banks. Compered to the other structures in the city, the ones constructed in the area between the Train Station and Odunpazarı, the old city center, which has been developed as the commercial center today are remarkable as far as their location and facade arrangements are concerned. The rules valid for all structures of the National Architectural Period were applied in Eskişehir too, as in the whole country. The common characteristics of these structures constructed between 1904 and 1933 can be cited as follows: Symmetrical design with respect to the central axis, protruding entrances and corners both on the plan and facade, pointed and segmental arches, cornices emphasizing the floor levels and hipped roofs, in most cases. Particularly Turan Numune School (Museum of The History of Republic), Hükümet Konağı (Governor's Office-Atatürk High School at present) and Porsuk Turing Hotel (Tepebaşı Municipal Building) are large scale implementations reflecting all these characteristics.IV Implementations similar to civil architecture examples such as Ziraat Bank and Osmanlı Bank which are distinguished from the other structures in the city with their different facade arrangements and the Temyiz Mahkemesi Building (Supreme Court Building-Atatürk Museum at present) with a different arrangement on each facade are observed. Among the structures constructed in teh city in this period, Çarşı Mosque designed by Arif Hikmet Koyunoğlu is particularly an interesting one with ite space and facade arrangement differing from the structures designedby the architect in Ankara. İn general, the structuresof the First National Architectural Period in Eskişehir, compared to the ones in Ankara, are smaller in scale and have facades arranged in a simpler manner.