M.Ö. 2. binde Panaztepe Yerli Seramik Grubu'nun Ege ve Anadolu arkeolojisindeki yeri ve önemi
The Place and importance of the local ware group of panaztepe in the Eagean and Anatolian arkeoloji, in the 2 nd millenium B.C.
- Tez No: 113393
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ERKANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
ÖZET Çalışmanın konusu“M.Ö. 2. Binde Panaztepe Yerli Seramik Grubu'nun Ege ve Anadolu Arkeolojisindeki Yeri ve Önemi”dir. Çalışmada ele alınan seramikler Doğu Liman Kent'in doğu eteklerinde yapılan kazalardan ele geçirilmiştir. Panaztepe İzmir İli Menemen İlçesi'nin 13 km batısında, Gediz Nehri'nin güneyinde yer almaktadır. Panaztepe kazıları 1985'te başlamış olup, Armağan Erkana! başkanlığında günümüze kadar aralıksız olarak devam etmektedir. Anadolu'ya özgü kültürü yansıtan Yerli Seramik Grubu, Panaztepe seramik buluntuları arasında kap tipi ve miktarı açısından en yoğun grubu oluşturmaktadır. Yerli seramik grubunda ince ve orta nitelikte, kiremit, turuncu renginde hamurlu mallar çoğunluğu oluşturmakla birlikte, bu grup içinde de soluk kırmızı renkte astarlı olanlar yoğunluktadır. Bu renk astar dışında sarımsı devetüyü ve kırmızımsı kahverengi renkte astarlı mallar da önemli bir grubu oluşturmaktadır. Ayrıca yerli seramik grubu içinde görülen kaba nitelikteki mallar da büyük bir grubu oluşturur. Bu grup içinde de kırmızımsı kahverengi hamurları ve koyu gri, koyu kahverengi, siyah renkte astarlı mallar yoğundur. Bu grup içerisinde kase, çanak, kantharos, goblet, fincan, bardak, kylix, çömlek, anfora, şişe formları görülmektedir. Panaztepe'den ele geçen 2.Bin Yerli Seramik grubu örnekleri Toya VI- VIIa (Yüksek Troya Kültürü) dönemi, Beycesultan V-I dönemi ile çağdaştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of the study is“The Place and Importance of the Local Ware Group of Panaztepe in the Eagean and Anatolian Archaeology, in the 2nd millenium B.C.”The wares here studied were found at the excavations made on the east slope of the“Eastern Port City”. Panaztepe is located on the south of the Gediz River to the 13 km west of the town of Menemen, in Izmir. Panaztepe excavations began in 1985 and have been conducted by Armağan Erkanal since then. The local ware group which reflects the culture of Anatolia is the most intensive group when considering the type of the wares and the amount of them. From the local ware group, the thin or the medium - thick pastes in brick-red and orange colours form the majority; and within this group the ones with the light red slip are mostly found.The yellowish camel-hair and reddish brown slip form another important part of the group. Also, among the local ware group coarse wares are seen to a great extent and within this group the slip with the paste colours of reddish brown, dark grey, dark brown and black are found intensively. Within this group, bowl, kantharos, goblet, cup, beaker, kylix, pot, amphora, flask forms are seen. Samples of local ware groups of the 2nd Millennium B.C found at Panaztepe excavations are contemporary to Troy Period VI- VII a (High Troy Culture ) and Beycesultan V-I period.