İnsan hakları ve hukuk normlarının epitemolojik özellikleri
Epistemological specificities of human rights and legal norms
  1. Tez No: 113394
  2. Yazar: JALE KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İOANNA KUÇURADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
11 ÖZET insan hakları günümüzde genellikle hukukun konusu olarak görülmekte, bu bakış açısından insan hakları ilkeleri de birer hukuk normu olarak kabul edilebil mektedir. Bu çalışmanın amacı, evrensel normlar olarak insan haklarının pozitif hu kuk normlarının türetileceği temel öncüller olduğunu, insan hakları ve hukuk normla rının epistemolojik özellikleri ışığında gösterebilmektir. Çalışmanın birinci bölümünde, hukuk normlarının epistemolojik özellikleri nin gösterilmesi amacıyla, iki hukuk teorisyeninin -H.L.A. Hart ve Z. Hafızoğulları'nın- görüşleri; insan haklarının epistemolojik özellikleri gösterilirken de, bir felsefecinin -İ. Kuçuradi'nin- görüşü incelenmiştir. İkinci bölüm, ele alınan düşünürlerin norm, hukuk ve devlet görüşlerinin karşılaştırılmasına ayrılmış, hukuk oluşturma sürecinde insan haklarına dayanılması nın önemi ve dolayısıyla insan haklarının“felsefi boyutu”nun anlamı vurgulanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, insan haklarından türetilmiş (Medeni Kanun, 282. madde) ve insan haklarından türetilmemiş (Terörle Mücadele Kanunu, 8. madde) birer hukuk kuralı örneğinde hukuk normlarının insan haklarından türetilmesinin önemi gösteril meye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise, hukuku, adaleti gerçekleştirmeyi amaçlayan insansal bir kurum olarak ele alan felsefi bakışın, disiplinlerarası bir konu olan insan hakları konusunda açabileceği olanaklar belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In our age, human rights are generally considered as a subject of Law and from this perspective the principles of human rights are seen only as legal norms of positive law. The aim of this study is to attempt, in the light of the epistemological differences between human rights and legal norms, to show that human rights, as universal norms, are basic premises for the deduction of legal norms. To show these epistemological differences of various kinds of norms and the specificities of human rights, the relevant views of two law theorists -of H.L.A. Hart and Z. Hafızoğulları- and of a philosopher -of I. Kuçuradi- are presented in the first part of the study. In its second part these three views, themselves and in their connection with the conception of Law and of State of the same scholars, are compared in view to emphasize the importance of human rights as premises in the deduction of legal norms and to show the significance of the“philosophical approach”to human rights. In the third part of the study the attempt is made to show the importance of deducing legal norms from human rights on the ground of two examples selected from Turkish Law: one example of norm which appears to be deduced from human rights (the article 282 of Civil Code) and another example which is not deduced from human rights (the article 8 of Antiterror Act 3713). In the“Conclusion”the contribution of the philosophical approach to Law as a human institution aiming at fulfilling the demand for justice, and the possibilities that this approach opens to the interdisciplinary research in human rights are put for ward.