Menkul kıymet piyasalarında oynaklığın (volatiletenin) modellemesi: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası için bir deneme
Modelling the volatility in stock markets: The case of Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 113397
  2. Yazar: ERK HACIHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Hisse senedi, bono, döviz kurları ve diğer yatırım araçlarının volatiliteleri zaman içinde büyük değişimler göstermektedir. Getirinin varyansı fiyatlama modellerinin ve portföy analizinin temelini oluşturmaktadır. Gelişmekte olan piyasaların karakteristik özelliklerinden biri yüksek volatilitedir ve volatiliteyi modelleyebilmek sermayenin maliyetini belirlemede, direkt yatırım kararlarında ve varlıkların dağılımında önemli rol oynamaktadır. Volatilitenin analizi ve tahminlenmesi konusunda son 20 yılda çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışma teorik ve ampirik olarak ilgili ekonomik faktörlerin volatilitesinin hisse senedi volatilitesini açıklama gücünü incelemektedir. Koşullu hisse senedi volatilitesi ile kritik makroekonomik faktörlerin volatilitesi arasındaki ilişki Türkiye piyasasında aranmıştır. Analiz sırasında düşük sıklıkta veri kullanılarak İMKB'nin ay sonları getirilen 1990-2002 dönemi için incelenmiştir. Analize dahil olan makroekonomik faktörler hisse getirilerini temsil eden İMKB Ulusal 100 endeksinin yanısıra faiz oranlan, enflasyon oranları, para arzı, sanayi üretimi, sıcak para, döviz kuru ve işlem hacmidir. Koşullu varyans tahminleri Schwert yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Değişkenlerin tahmini için BVAR modeli geliştirilmiştir. Ulaşılan önemli bir bulgu makroekonomik faktörlerin volatiliteleri ile hisse senedi fiyatlarındaki volatilitenin karşılıklı olarak birbirini öngörmede etkinlik sağladığıdır. Tahmin edilen BVAR modeli sonucunda elde edilen öngörülerin gücü VAR modelinden elde edilen öngörüler ile karşılaştırılmış ve Theil-U istatistiği kullanılarak BVAR modelinin Türkiye verisi ve veri zaman aralığında üstünlüğü gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Prices of stocks, bonds, foreign exchange and other investment assets have shown striking changes in volatility through time. Variance of the rate of return is central to pricing models and portfolio analysis and it is well known that emerging stock markets are characterized by high volatility. Hence understanding volatility in emerging capital markets is important for determining the cost of capital and for evaluating direct investment and asset allocation decisions. The analysis and forecasting of stock market volatility has received considerable attention over the past twenty years. This study theoretically and empirically examines the ability of relevant economic factors volatilities to explain stock market volatility. The relationship is analyzed between conditional stock market volatility and volatility of critical macroeconomic variables for Turkey. The analysis is performed on a low- frequency data set consisting of end-of-month returns on the ISE from 1990- 2002. Macroeconomic factors in the data set includes ISE 100 National Index representing stock market returns, interest rates, inflation, money supply, industrial production, entry of foreign capital, foreign exchange rates and trading volume. Conditional volatility estimates are obtained by using Schwerts's approach. A BVAR model is developed to forecast variables. Significant results are obtained from macroeconomic factors volatility as a predictor for stock market volatility and vice versa. The accuracy of the BVAR forecasts is also compared with that of forecasts from a unrestricted VAR model. Theil-U statistics is used to evaluate the forecast accuracy and it is seen that BVAR produces more accurate forecasts in the case of Turkish data for the period covered.