Estimating defaults in organized security lending markets: An empirical study on a default indicator
Organize menkul kıymet ödünç piyasalarında temerrüt tahmini: Temerrüt indikatörü üzerine ampirik bir çalışma
- Tez No: 361940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Menkul kıymet ödüncü, diğer tüm ödünç işlemleri gibi kredi riski doğuran, basit bir finansal işlemdir. Bu çalışma, menkul kıymet ödüncü sürecinin ve ödünç menkul kıymet piyasalarının dinamiklerini inceleyerek menkul kıymet ödünçlerinden doğan kredi riskini etkileyebilecek değişkenleri tespit etmek ve ödünce konu kıymetlere ilişkin piyasa dinamiklerinden faydalanarak kredi riskini yönetmek amacıyla sıklıkla kullanılan içsel derecelendirme sistemlerini destekleyecek bir model geliştirmeyi amaçlamaktadır. 2010 ve 2012 yılları arasında Ödünç Pay Piyasında gerçekleştirilmiş olan ödünç işlemlerine ilişkin İstanbul Takas ve Saklama Bankası tarafından sağlanan veriler ve aynı dönem için Borsa İstanbul tarafından sağlanan Pay Piyasası işlem verilerini kullanarak; pay fiyatlarının oynaklığı, pay fiyatları ve bahse konu piyasaların göreli likiditeleri ile ödünç sözleşmelerinin temerrütleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları oynaklık ile ödünç sözleşmelerinin temerrütleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin varlığını göstermiş fakat likidite ya da pay fiyatları ile temerrütler arasında ilişki kurulmasına imkan vermemiştir.
Özet (Çeviri)
Security lending is a simple financial transaction that leads to credit risk like every other lending transaction. This thesis aims to analyse the dynamics of the security lending process and lending markets in order to identify the variables that can affect the credit risk arising from lending contracts and supplement the internal rating models commonly used for credit risk management with models that incorporate characteristics of the stock borrowed. Using the data provided by İstanbul Settlement and Custody Bank on the equity lending contracts of Takasbank Securities Lending Market between 2010 and 2012 as well as the data provided by Borsa İstanbul on Equity Market transactions for the same timeframe, we analyse whether stock price volatility, stock returns and the relative liquidity of lending market and equity market affect the defaults of lending contracts. The results of the study show a statistically significant relationship between volatility and the default state of the lending contracts but fail to establish a connection between default states and stock returns or relative liquidity of markets.