Endless tug-of-war: impact of social media on science communication of climate change
Sonu olmayan halat çekme yarışı: Sosyal medyanın iklim değişikliği hakkındaki bilim iletişimine etkisi
  1. Tez No: 865159
  2. Yazar: DERİN ALTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER YETEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çağdaş toplumda sosyal medyanın yaygınlığı, özellikle iklim bilimciler tarafından, sosyal medyanın tartışılmaz şekilde iklim değişikliği konusundaki kitle iletişimi ve paydaşların algısına olan etkisini kapsamlı bir şekilde anlamayı gerektirir. Bu tez, sosyal medyanın, iklim değişikliği bilgisinin adil ve etik bir şekilde kitlelere yayılmasında ve halkın anlayışında oynadığı çok yönlü rol üzerine derinlemesine bir inceleme sunar. Çalışma, bilim iletişimi ve iklim değişikliği iletişiminin yolunu inceler ve sosyal medyanın ortaya çıkan rolünün incelendiği tarihsel bir arka plan sağlar. Sosyal medya platformlarının halkın iklim değişikliğini anlamasını arttırma veya yanıltıcı bilgi ve yanılgılara katkıda bulunma kapasitesi, özellikle çevrimiçi kutuplaşma fenomeni üzerinde yoğun bir şekilde durularak eleştirel bir şekilde değerlendirilir - bu, en dikkatli iklim iletişimcisini bile tehlikeli bir şekilde kısıtlayabilecek acı verici bir gelişmedir. Sosyal medyada çeşitli kutuplaştırılmış iklim değişikliği konularının analizi, bu kritik konu çevresindeki halkın tartışmasını önemli ölçüde şekillendiren anahtar aktörleri ve anlatıları ortaya çıkarır. Bu araştırmaya paralel olarak, çalışma ana akım medyanın benimsediği stratejileri etkili iklim değişikliği iletişiminin mantığıyla karşılaştırır. İnceleme, büyük ölçüde farklı iş modelleri ve gazetecilik uygulamaları tarafından yönlendirilen ve onlarca yıldır ana akım medya platformlarını yöneten, iklim değişikliği hakkında halkın algısı ve eylemi üzerinde sonuçta etkili olabilecek içsel çelişkileri ortaya çıkarır. Ayrıca, çalışma farklı sosyal medya platformlarında iklim değişikliği iletişimindeki güncel trendlere ışık tutar. Geniş çapta iklim değişikliği bilincini teşvik etme ve halkın eylemini ilham etme konusundaki potansiyellerini ve onların sunduğu zorlukları inceler. Bulgular, dijital çağda iklim değişikliği iletişiminin karmaşıklığını ve çok boyutluluğunu vurgular. Bu dinamikleri nüanslı bir şekilde anlamak, bilim insanlarına, iletişimcilere ve politika yapıcılara, halkı iklim değişikliği tartışmalarına dahil etmek ve kitleleri eyleme geçirmek için daha etkili stratejiler geliştirmek adına hayati bilgiler sunar. Özetle, bu tez, sosyal medyanın sunduğu zorlukları yönetme ve fırsatları yakalama ihtiyacını vurgular. Bir yandan, sosyal medya platformları inanılmaz bir fırsat sunar: Bir düğmeye tıklamayla milyonlarca kişiye ulaşma yeteneği. Öte yandan, bu tür iletişimin derin kutuplaşma olasılığı, sürekli olarak alarm zillerini çalar. Her ne olursa olsun, iklim değişikliği iletişimcilerinin (çoğunlukla iklim bilimcilerinin) sosyal medya platformlarını etkili bir şekilde kullanması, iklim değişikliği hakkında halkın anlayışını artırması, kutuplaşmayı azaltması ve iklim hafifletme ve adaptasyonuna yönelik bilinçli eylemleri teşvik etmesi beklenmektedir. Bu eylemler, iklim kriziyle yüzleşmedeki kritik adımlardır.
Özet (Çeviri)
The pervasiveness of social media in contemporary society necessitates a comprehensive, particularly by climate scientists, an understanding of social media's undeniable impact on the mass communication and perception of climate change by the“commons”. This thesis provides an in-depth exploration into the multifaceted role that social media plays in the dissemination of, and – of course, most importantly – the public understanding of the incredibly complex issue of climate change. The study also further delves into the trajectory of science communication and climate change communication, providing a historical backdrop against which the emerging role of social media is investigated thoroughly. The undeniable capability of modern social media platforms to either augment public comprehension of climate change or contribute to misinformation and misunderstanding is critically evaluated, with a particular emphasis on the phenomenon of online polarization – an agonizing development that can dangerously shackle even the most careful climate communicator. An analysis of various polarized climate change topics on social media uncovers key actors and narratives that significantly shape the public discourse surrounding this critical issue. Parallel to this, the research contrasts the strategies adopted by mainstream media with the logic of effective climate change communication. The examination uncovers inherent contradictions between the two, largely driven by differing business models and journalistic practices that had lead mainstream media platforms for decades, which can ultimately impact public perception and action towards climate change. Moreover, the study sheds light on current trends in climate change communication across different social media platforms. It scrutinizes their potential and the challenges they pose in fostering widespread climate change awareness and inspiring public action. The findings underscore the complexity and multi-dimensionality of climate change communication in the digital age. A nuanced understanding of these dynamics offers scientists, communicators, and policymakers vital insights to develop more effective strategies for engaging the public in climate change discussions and inciting action. In summation, this thesis emphasizes the pressing need to navigate the challenges and seize the opportunities presented by social media. On one hand, the social media platforms provide an incredible opportunity: the ability to reach millions of people with the click of a button. On the other hand, the deep polarization probability of such communication rings the alarm bells, constantly. Regardless, an effective use of the social media platforms by climate change communicators (mostly climate scientists), is expected to enhance the public's general understanding of climate change science, reduce polarization that diminishes public discourse, and stimulate informed action towards developing effective mitigation, adaptation and resilience strategies, all of which are crucial steps in confronting the climate crisis.